Çin Halk Kurtuluş Ordusu’nun (ÇHKO), Tibet Platosu’nda gerçekleştirdiği “Kar Ülkesi-2021” tatbikatı zorlu ve sert arazide Halk Kurtuluş Ordusu’nun manevra kabiliyetlerini ortaya koymuştu. Gerçek mühimmatla ifa edilen tatbikatta çeşitli arazi koşullarında birden çok senaryonun başarıyla uygulandığı belirtildi.

Bu kapsamda Ankara Kriz ve Siyaset Araştırmaları Merkezi (ANKASAM), Çin’in bölgede düzenlediği askeri tatbikatın ne anlama geldiğini ve Tibet’in Çin için önemini değerlendirmek üzere alanının önde gelen uzman ve akademisyenlerinden alınan görüşlere dayalı bir haber-analiz yayımladı.

CRI Türk Editörü Mehmet Emre Öztürk’ün de katkıda bulunduğu analizde ÇHKO’nun son tatbikatı şöyle değerlendirildi:

“HALK KURTULUŞ ORDUSU MUHAREBE YETENEKLERİNİ SERGİLEDİ”

“Kar Ülkesi-2021” tatbikatının bölgesel ölçekte olduğu kadar uluslararası boyutta da büyük önem arz ettiğini öne süren gazeteci Mehmet Emre Öztürk, “Teknik açıdan bakıldığında, yaklaşık 4 bin 500 metre yükseklikte gerçekleştirilen tatbikatta ÇHKO’nun Tibet Askeri Komutanlığı’na bağlı 10’dan fazla tugay ve alayı yer almıştır. Zorlu bir savaş arazisi üzerinde çok boyutlu muharebe temasının icra edildiği görülmüştür. Tatbikatlarda gerçek mühimmat kullanılmıştır. Farklı arazilerde gece ve gündüz senaryolarının değerlendirildiği tatbikat, ÇHKO’nun muharebe yeteneklerini ve Tibet’in istikrarını koruma konusundaki kararlığını gözler önüne sermiştir. Ayrıca tatbikatın ikinci gününde, düşman hedeflerine yönelik denenen senaryo, Hindistan’la olası bir çatışmada Çin Ordusu’nun teknolojiden nasıl yararlanacağını ortaya koymuştur.” ifadelerini kullandı.

1 YILDA 120 TATBİKAT

Öztürk, “Halk Kurtuluş Ordusu’nun, sahip olduğu savaş gücünü sahada daha iyi şekilde uygulamak için 2021 yılını yoğun bir tatbikat sezonuyla geçirmiştir. Ordunun bu yıl Tibet bölgesinde sınırın yakınında 100’den fazla tatbikat gerçekleştirdiği bilinmektedir. Bu bağlamda Çin’in Bohai Denizi, Sarı Deniz, Doğu Çin Denizi, Taiwan Boğazı ve Güney Çin Denizi’nde en az 120 tatbikat düzenlediği belirtilmektedir. Afganistan’da yaşanan gelişmelerin ardından bir diğer önemli tatbikat da Çin ve Rusya’dan gelmiştir. Çin ile Rusya’ya ait kuvvetlerin kısa süre önce Çin’in kuzey batısında bulunan Ningksia Huy Özerk Bölgesi’nde müşterek bir tatbikat gerçekleştirmiştir. Büyük bir güç olarak sahneye inen Çin, askeri gücünden emin olduğunun mesajını vermiştir.” dedi.

“XI 30 YILLIK BEKLEYİŞİ SONLANDIRDI”

Tibet’in Çin için önemine değinen Öztürk, “Tibet Sorunu, Xi Jinping liderliği döneminde öne çıkan bir meseledir. Xi, 30 yıl aradan sonra, bölgeyi ziyaret eden ilk devlet başkanı olarak kayıtlara geçmiştir. Tibet’i resmi olarak ziyaret eden son Çinli lider, 1990 yılında Jiang Zemin’di. 2021 yılının Temmuz ayında gerçekleşen bu ziyarette Xi’nin ruhani lider Dalai Lama tarafından kullanılan Potala Sarayı’nın önünde yer alan ‘Barışçıl Kurtuluş Anıtı’ önünde halkla bir araya gelmesi, yeni bir sürecin başladığına işaret etmiştir. 1959 senesinde silahlı isyanların başarısız olmasından sonra, Hindistan’a kaçan ayrılıkçı gruplar, ‘Tibet’in bağımsızlığı’ için kampanya yürütmeye başlamıştır. 1980’li yıllardan beri bölgede meydana gelen huzursuzlukta aktif rol oynayan ayrılıkçı gruplar, Batı’nın Çin’i kontrol altına almak için kullanabileceği bir koz haline gelmiştir.” yorumunu yaptı.

Son olarak Öztürk, “Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, 29 Temmuz 2021 tarihinde düzenlediği basın toplantısında, ‘14. Dalai Lama hiçbir şekilde sadece dini bir şahsiyet değil; daha çok Çin karşıtı ayrılıkçı faaliyetlerde bulunan siyasi bir kaçaktır.’ ifadelerini kullanarak Tibet’e karşı olan tutumunu teyit etmiştir. Çinli güvenlik kaynakları, 14. Dalai Lama’nın vefatından sonra destekçilerinin daha agresif hale geleceğine ve terör saldırılarıyla ön plana çıkabileceğine inanmaktadırlar. Batı’nın bunu ne ölçüde destekleyeceği ise soru işaretidir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, son tatbikatlar için şu değerlendirmeyi yapmak mümkündür: Çin olası tehditlere karşı hazırlık yapmaktadır.” diyerek açıklamalarını sonlandırdı.

YAZININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ