Yunanistan son günlerde bazı bölgelerde 45 dereceye ulaşan sıcaklıkla 30 yılın en aşırı sıcaklığını yaşadı.

Geçen hafta Yunanistan genelinde birçok ciddi yangın çıktı ve yaklaşık 3 bin kişi tahliye edildi.

Caixin’in haberine göre, aralarında Fransa ve Rusya’nın da bulunduğu 20’den fazla ülke, Yunanistan’ın yangınla mücadele ve kurtarma operasyonlarına personel ve ekipman desteği sağladı.

Associated Press ve diğer medya kuruluşlarında 9 Ağustos’ta yer alan haberlere göre, bu felakette 38 yaşındaki Yunan gönüllü bir itfaiyeci öldü, dört itfaiyeci hastaneye kaldırıldı ve bunlardan ikisi ciddi yanıklara maruz kaldı.

Bir sivil, şiddetli bir yangın bölgesinde baygın bulundu ve hastaneye gönderildikten sonra öldüğü açıklandı. Dokuz sivil yanıklar ve nefes darlığı nedeniyle hastaneye kaldırıldı.

Solda: Yaşlı bir sakin 8 Ağustos 2021 Pazar günü Yunanistan’ın Evia adasındaki Gouves köyündeki evinde orman yangını sırasında acı içinde görülüyor. (Konstantinos Tsakalidis/Bloomberg, Getty Images aracılığıyla.) Sağda: Çin’de Henan eyaletinin Zhengzhou şehrinde bir adam motoruyla suda ilerlemeye çalışıyor. (Fotoğraf: Xinhua)

EVIA VE MORA’DA DURUM KRİTİK

Yunanistan’ın Ege Denizi’nin batı kıyısındaki ikinci büyük adası Evia’da 3 Ağustos’ta şiddetli orman yangınları başladı, geniş ormanlar ve yüzlerce ev kül oldu, onlarca köy tahliye edildi.

Evia Adası’nın nüfusu yaklaşık 190 bindir. BBC haberlerine göre 8 Ağustos itibarıyla 2 binden fazla kişi Evia Adası’ndan teknelerle tahliye edildi.

Tahliye edilen bir vatandaş Yunan makamlarının acil duruma hazırlık eksikliğinden duyduğu memnuniyetsizliği dile getirdi:

“Hükümet orman yangınlarının çıkabileceğini biliyordu, ancak hiçbir plan hazırlamadı. İnsanlar yangını yalnızca kendi başlarına söndürebilir.”

Bazı insanların havada çok fazla duman ve kül olduğu için nefes almakta zorlandığı bildiriliyor.

Evia Adası’na ek olarak, 8 Ağustos’ta Yunanistan’ın güneyinde, Akdeniz kıyılarında, antik Olympia kalıntılarının bulunduğu Mora Yarımadası’nda ve Yunanistan’ın en büyük adası ve turistik cazibe merkezi olan Girit’te çeşitli yangınlar meydana geldi.

Uzmanlar, Yunanistan’ın bazı bölgelerindeki yangın durumunun hafifleme belirtileri göstermesine rağmen, yüksek sıcaklık ve rüzgarlı havanın devam edeceğini ve Yunanistan’ın çeşitli bölgelerindeki yangınların geri dönebileceğini veya yayılabileceğini tahmin ediyor.

Yunanistan Sivil Koruma Bakanlığı tarafından Yunanistan’ın tamamı için yayınlanan yangın risk tahmin haritasına göre, Yunanistan’ın yaklaşık yarısı “kırmızı alarm” durumunda, yani son derece ciddi bir yangın tehlikesi var.

Yunanistan Maliye Bakanı Christos Staikouras, afet kurbanlarının tazminatıyla ilgili olarak televizyonda yaptığı açıklamada, yangın nedeniyle evleri hasar gören hanelerin 6 bin Euro’ya kadar ve yaralı ailelerin 4 bin 500 Euro’ya kadar yardım fonu alabileceğini söyledi. Ayrıca, Yunanistan’ın bu yılki sivil koruma bütçesinin 1,76 milyar Euro artacağını ve 224 milyon Euro’nun orman bitki örtüsünü restore etmek için kullanılacağını duyurdu.

AŞIRI SICAKLIKLAR VE KUNDAKLAMA ŞÜPHELERİ

Basında çıkan haberlere göre, Yunan polisi Atina’da ve diğer yerlerde çıkan çok sayıda yangının kundaklama nedeniyle çıkıp çıkmadığını araştırıyor. İki kişi kundaklama şüphesiyle gözaltına alındı. Türkiye’de yangınların aynı anda farklı noktalarda çıkması üzerine PKK’nın bir saldırısı olabileceği şüpheleri dile getirildi. Benzer bir örnek olarak yangınlarla mücadele eden Cezayir’de İçişleri Bakanı Kemal Belcud, ülkenin kuzeyinde yer alan birçok eyalette eş zamanlı büyük orman yangınları görüldüğünü, bunun nedeninin “bazı kişilerin yüksek hava sıcaklığından yararlanarak kundaklama yapması olduğunu, konuyu araştırdıklarını” söyledi.

Yunanistan’a ek olarak, İtalya, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Bulgaristan da dahil olmak üzere Avrupa ve Asya’daki birçok ülke son zamanlarda büyük çaplı orman yangınlarıyla karşılaştı. Türkiye’de son dönemde görülen yüksek sıcaklık orman yangınlarının devam etmesine, en az 8 kişinin ölümüne ve yüzlerce kişinin yaralanmasına neden oldu.

“TARİHİN EN BÜYÜK ORTAK YANGINLA MÜCADELE OPERASYONU”

8 Ağustos’ta Avrupa Komisyonu’nun Kriz Yönetimi Komiseri Janez Lenarčič yaptığı açıklamada, birden fazla ülkede aynı anda çıkan orman yangınları nedeniyle Avrupa Birliği’nin “tarihin en büyük ortak yangınla mücadele güçlendirme operasyonunu” harekete geçirdiğini belirtti.

Küresel salgın 2021 yazında bir toparlanma eğilimi gösterirken, Çin’in iç kesimleri, birçok Avrupa ülkesi ve Hindistan şiddetli sellere maruz kaldı. Çin’in güneybatısındaki Sichuan eyaletinde şiddetli yağışlar ve sel nedeniyle 80 binden fazla kişi tahliye edildi. Daha önce ülkenin orta kesimindeki Zhengzhou şehri tarihin en aşırı yağışını görmüş ve 292 kişi hayatını kaybetmişti.

Rusya’da büyük çaplı Sibirya orman yangınları meydana gelirken, Akdeniz ülkelerinde orman yangınları önceki yıllara göre daha şiddetli bir hal almaya başladı.

DÜNYA İÇİN “KIRMIZI ALARM”

İklim uzmanları, sık görülen doğal afetlerin ve aşırı hava koşullarının insan kaynaklı küresel ısınmayla yakından ilişkili olduğu ve emisyon azaltımlarının uygulanmasının acil olduğu konusunda uyardı.

İklim değişikliğine ilişkin 66 ülkeden 234 bilim insanı tarafından imzalanan dönüm noktası niteliğindeki bir raporda, sera gazı emisyonlarında derin kesintilere ilişkin en iyi senaryoda bile, dünyanın 20 yıl içinde geçici olarak 1,5 derecelik bir ısınmaya ulaşması bekleniyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres, sonuçları “insanlık için kırmızı alarm” olarak nitelendirdi.

Bilim insanları, hızlı emisyon kesintilerine rağmen, sıcaklıkların “en azından” 2050’ye kadar yükselmeye devam edeceğini ve daha fazla aşırı hava olaylarına yol açacağını söyledi.

Emisyonlarda “anında, hızlı ve büyük ölçekli azalmalar” olmadan, küresel ısınmayı 2100 yılına kadar sanayi öncesi seviyelerin 1,5C veya hatta 2C üzerine düşürmenin “erişilemez” olacağı savunuldu.

BM’nin Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli’nin (IPCC) en son küresel ısınma analizi, bu türde altıncı rapor ve 2013’ten bu yana ilk rapor. Rapor 195 ülkeden temsilciler tarafından gözden geçirildi ve Kasım ayında yapılacak küresel zirvede müzakerelere temel oluşturacak.