“Kocamın ECMO (Ekstrakorporal Membran Oksijenizasyonu) cihazıyla tedavi olabileceği bir hastane bulamıyorum!” diyen Amerikalı Susan Walker çok endişeli. Kısa süre önce Florida eyaletindeki tüm hastanelere danıştı, fakat Covid-19 hastası kocası için bir ECMO cihazı bulamadı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) pandeminin dördüncü dalgası başladı. New York Times gazetesinde yer alan son verilere göre, geçen hafta günlük vaka sayısı 118 bini geçti, her gün 66 bin kişi koronavirüs tanısıyla hastaneye kaldırılıyor. Salgın, ABD’deki hastaneleri kapasite konusunda zorluyor. Dün itibarıyla ABD genelinde tespit edilen vaka sayısı 36 milyonu, virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı da 610 bini geçti. ABD bu iki rakamda da dünyada birincisi.

Hem kendi sınırları içindeki pandemiyi kontrol edemeyen, hem de salgınla mücadelede uluslararası iş birliğini bozan “süper güç” ABD’de salgın doğal bir afetten çok, insan kaynaklı bir felaket olarak görünüyor.

Dolayısıyla Amerikalı epidemiyolog ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin eski Başkanı William Foege “Bu bir katliamdır!” değerlendirmesini yaptı. The Atlantic gazetesi tarafından Haziran 2020’de yayımlanan makalede ise “Başarısız bir ülkede yaşıyoruz.” ifadesi yer aldı.

Günümüzde, halkının temel haklarını göz ardı eden Washington’ın siyasi manipülasyonları devam ediyor. Bir yandan da Covid-19 faciası giderek şiddetleniyor. Bu, ABD yönetimi için bir utanç, ABD halkı için ise büyük bir felakettir.