Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün video konferans yoluyla katıldığı Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu kapsamındaki genel görüşmelerde “Demokrasi, herhangi bir ülkeye ait bir patent değil, tüm ülkelerin hakkıdır.” diye konuştu.

Çin’in Washington Büyükelçisi Qin Gang, bugün Carter Merkezi ve George H.W. Bush ABD-Çin İlişkileri Vakfı tarafından ortaklaşa düzenlenen diyalog toplantısında Çin tarzı demokrasi üzerine konuşma yaptı.

Antik Yunan’dan gelen demokrasi kelimesinin asıl anlamı halkın kendi kendini yönetmesi, egemenliğin halkın olmasıdır. Batılı ülkelerin iki bin yıllık gelişme tarihine bakıldığında ise, demokrasi kavramının büyük ölçüde gerçekleştirilemediği görülüyor.

Ancak başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler, süper ekonomik ve askeri güçleriyle siyaset ve demokrasi hususunda söz hakkını elinde tutmaya çalışıyor. Batılı ülkeler, demokrasiyi “oy kullanma” ve “çok partililik” sınırlarına sıkıştırarak, diğer ülkelerin demokratiklik durumunu bu standarda göre değerlendiriyor.

Ancak ABD, demokrasi kavramını tanımlama hakkı bulunmadığı gibi kendi standartlarını başkalarına zorla kabul ettirme hakkına da sahip değildir. Her ülkenin durumu başkadır. Ülkelerin kendilerine uygun, halklarının isteklerini temsil eden ve refah getirecek bir demokratik sistem seçme hakkı vardır.

Çin’de ise demokrasinin çekirdeği halktır. Gerek seçim sistemi, gerekse parti sistemi olsun tüm sistem ve mekanizmalar, ülkeyi iyi yönetebilecek kişilerin seçilip halka yarar getirilmesi amacına hizmet ediyor.