Yeni enerjili araçlar üreten Leading Ideal, tamamen elektrikli modeller üretmek için ortaklarıyla birlikte Beijing’deki bir fabrikayı yeniden inşa edecek.

12 Ağustos’ta Leading Ideal (02015.HK) Hong Kong’da listelendi. Şirketin kurucu ortağı ve başkanı Shen Yanan, halka arz töreninden sonra yaptığı açıklamada söz konusu duyuruyu yaptı.

2015 yılında kurulan ve Çin’in yeni enerjili otomobil yapım şirketlerinden biri olan Ideal, Temmuz 2020’de Amerika Birleşik Devletleri’nde Nasdaq’ta listelendi.

Leading Ideal, ilk modeli olan Ideal ONE’ı Kasım 2019’da piyasaya çıkardı. 31 Temmuz 2021 itibarıyla toplam teslimat hacmi 72.000’i aştı.

Ideal ONE, Çin’de plug-in hibrit kategorisinin yönetimine dahil olan, genişletilmiş menzilli bir elektrikli araçtır. Güç aküsüne ek olarak, genişletilmiş menzilli elektrikli araç ayrıca küçük bir deplasmanlı motora sahiptir. Akü bittiğinde, motor aküyü şarj edebilir ve sürüşe devam etmek için aracı çalıştırabilir.

Şubat 2021’de Ideal Auto’nun kurucu ortaklarından Li Xiang, 2025 yılına kadar akıllı elektrikli araçların, toplam otomobil pazar payının yüzde 20’sine tekabül edeceğini öne sürdü.

Beijing’in Shunyi bölgesinde açılacak fabrikanın ardından şirketin hedefi yurt dışına açılmak. Şirket başkanı Shen Yanan, bu amaçla araştırma ve sunum yapmak için özel bir ekibin kurulduğunu açıkladı. Şirket Avrupa kıtasını otomobil ihracatı için ideal bir destinasyon olarak görüyor.