Yapay Zekâ Politikaları Derneğinin (AIPA) bu yıl ilk kez düzenleyeceği AI (Tomorrow Summit), 11 Mart’ta gerçekleştirilecek.

Yapay Zekâ Politikaları Derneğinin (AIPA) yapılan açıklamaya göre, zirve, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından Ağustos 2021’de açıklanan Türkiye yapay zekâ stratejilerini desteklemek, yapay zekâ üzerine kamu, özel sektör, akademi ve girişimcilik dünyasında farkındalık oluşturmak üzere planlandı.

Zirvede, yapay zekâ teknolojileri geliştirenlere jüri özel ödülleri ve Türkiye’de yapay zekâ alanında çalışmalara öncülük etmiş Ord. Prof. Dr. Cahit Arf adına da özel ödül takdim edilecek.

Yapay zekânın ekonomiden eğitime, sağlıktan hukuk konularına kadar geniş çaplı meselelerinin tartışılacağı zirvede, son dönemde çok konuşulan Metaverse ve NFT (non-fungible token) konuları da ele alınacak.

“ARTIK GELECEĞE GEÇ KALAMAYIZ”

Açıklamada görüşlerine yer verilen AIPA Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu, zirvede, Türkiye’deki en başarılı kişi ve kurumları bir araya getirmeyi amaçladıklarını belirterek, “Hedefimiz, başarısı kanıtlanmış yapay zekâ temelli çalışmaların yeni trendler ışığında ele alınacağı interaktif bir platform oluşturmak. Tüm gün sürecek zirvenin sonunda AITS Awards’ta yapay zeka alanında başarılarını kanıtlamış markalara ödülleri takdim edilecek. Firmaların kullandıkları yapay zekâ teknolojilerinin tüketicideki memnuniyet, tavsiye ve efor gibi başlıklarda karşılığının skoru ölçülecek. İş birliği yaptığımız Kuantum Araştırma’nın yapay zekâ destekli sistemleriyle firmaların yapay zekâ kullanımı yapay zekâ yoluyla ölçülecek.” ifadelerini kullandı.

Yapay zekânın artık geleceğin değil, bugünün teknolojisi olduğunu vurgulayan Küçükşabanoğlu, şunları kaydetti:

“Artık geleceğe geç kalamayız. Dünyadaki ülkelerin teknolojik bilgi birikimi ve altyapısı ne kadar güçlü ise dünyada sesleri o kadar gür çıkıyor. Geleceği insanlık adına daha yaşanabilir, kolay ve etkili kılması için üretilen bu teknolojiyi, tüm alanlara sirayet eden ve edecek olan etkileri, sorunları, çözümleri ve hazırlıkları temelinde en ince detaylarıyla konuşmak üzere kurguladığımız AI, 11 Mart 2022’de çevrim içi olarak gerçekleşecek. Bu zirve, içeriği ve alanındaki yerli yabancı duayen konuklarıyla Türkiye’nin en kapsamlı ilk ve tek zirvesi olma özelliğini taşıyacak.”

Zirvenin konuşmacıları ve program detayına aitomorrowsummit.com’dan ulaşılabiliyor. Çevrim içi ve ücretsiz düzenlenecek zirve, iş dünyası, akademisyenler, yatırımcılar, girişimciler, teknoloji şirketleri, STK temsilcileri, medya mensupları, öğrenciler ve yapay zekâya ilgi duyan herkese ulaşmayı hedefliyor. Zirvenin 2023 yılında ise yurt dışında yapılması planlanıyor.