Çin’in Yabancı Yatırım Yasası’nın hayata geçirilmesinden bu yana bir yıl geçti. Yasa, geçen bir yılda ne gibi sonuçlar getirdi? Bu soru, Çin Dışişleri Bakanlığı’nın bugünkü olağan basın toplantısında sözcüye yönetildi.

Sözcü, yasanın uygulanmasından bu yana geçen bir yılda yabancı yatırımın girişiminin daha serbest ve yatırım etkinliklerinin daha kolay olduğunu, haklarının daha etkin şekilde korunduğunu belirtti.

Çin’in 2020’de fiilen değerlendirdiği yabancı yatırım miktarında yüzde 4,5 artış gerçekleşti. Çin, en çok yabancı yatırımı çeken ülke konumunda.

Sözcü Wang Wenbin, “Covid-19 salgınına rağmen, Çin, reform ve dışa açılma adımlarını durdurmadı. Yabancı yatırımlar için negatif listedeki kategori sayısı 2019’daki 44’tan 33’e, serbest ticaret pilot bölgesine giriş için ise 37’den 30’a ve serbest ticaret limanı için 27’e indirildi. Çin, Dünya Bankası’nın iş ortamı raporundaki sıralamada 2018 yılında 78. sıradayken geçen yıl 31’e yükseldi.” diye konuştu.

ABD-Çin Ticaret Ulusal Komitesi’nin yayınladığı rapora göre, ABD’li işletmelerin yüzde 70’i, Çin piyasasında önümüzdeki 5 yıldaki iş ortamına iyi bakıyor. Çin-AB Ticaret Derneği ise, AB işletmelerinin yüzde 60’ının Çin’i 3 yatırım hedefinden biri olarak gördüğünü bildirdi.