Yabancı uzmanlar, Çin’in Covid-19 pandemisiyle mücadele iş birliğini ve aşının küresel kamu ürünü haline gelmesini hızlandırma taahhüdünü takdirle değerlendirdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, perşembe günü video konferans yöntemiyle düzenlenen Covid-19 Aşısı İş Birliği Uluslararası Forumu’nun birinci oturumuna gönderdiği mesajda, Çin’in bu yıl içinde dünyaya 2 milyar Covid-19 aşısı tedarik edeceğini ve ayrıca Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı’na (COVAX), 100 milyon dolar bağışlayacağını açıklamıştı.

Malezya Uluslararası İslam Üniversitesinden siyaset uzmanı Lee Pei May, uluslararası toplumun Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in çağrısına yanıt vererek, aşının geliştirilmesi ve üretilmesi konusunda iş birliğini güçlendirmesi gerektiğini belirtti.

Lee Pei May, Çin’in aşının dağıtımında eşitliğin sağlanmasında temel bir rol oynadığının ve COVAX’a 100 milyon ABD doları bağışlama kararının  takdire şayan olduğunun altını çizdi.

Çin-Brezilya Araştırma ve İş Merkezi Direktörü Ronnie Lins ise, Xinhua haber ajansına verdiği demeçte, Covid-19’un ortaya çıkmasından bu yana Çin’in birçok ülkeye elinden gelen yardımı sağladığını, uluslararası aşı iş birliğini hızlandırdığını ve dünyanın diğer ülkelerine bu konuda bir örnek sunduğunu kaydetti.

Fransız yazar ve sinolog Sonia Bressler de, Çin’in uluslararası aşı iş birliğini hızlandırmak için sergilediği açık tutumu ve harcadığı büyük çabaları takdirle değerlendiklerini vurguladı.

Ürdünlü yazar Samer Khair Ahmad, Çin Cumhurbaşkanı Xi’nin söz konusu mesajının Çin’in dünya için üstlendiği sorumluluğu yansıttığını ifade etti. Ahmad, Çin’in aşı tedariki meselesinde gelişen ülkelerin halklarına yardımcı olduğunu söyledi.