Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü dolayısıyla, birçok ülkenin hükümet ve siyasi partilerinin liderleri, ÇKP Merkez Komitesi ve Genel Sekreteri Xi Jinping’e tebrik mesajları gönderdi. Mesajlarda, ÇKP’nin 100’üncü yılında özellikle 18’inci Ulusal Kongresi’nden bu yana çekirdeğinde Xi Jinping’in bulunduğu ÇKP’nin güçlü liderliğinde Çin’in tüm davalarında büyük ilerleme kaydedildiği, bu ilerlemelerin sadece Çin milletinin kaderini tamamen değiştirmekle kalmayıp aynı zamanda insanlığın gelişimine de büyük katkılarda bulunduğu belirtildi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ÇKP’nin 100’üncü kuruluş yıl dönümünü içtenlikle tebrik ettiğini belirterek, Çin’in kendi ekonomik, sosyal ve teknolojik gelişim alanlarında büyük başarılar elde ettiği gibi, uluslararası sorunların çözülmesinde önemli ve yapıcı rol oynadığını söyledi. Putin, siyasi partiler arasındaki temasların Rusya ile Çin arasındaki kapsamlı ve stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisinin önemli bir parçası olduğuna işaret etti. Birleşik Rusya partisi ve ÇKP arasındaki yapıcı diyalogun devam edeceğine inandığına dile getiren Putin, ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping’e yeni başarılar diledi.

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi, mesajında ÇKP’nin liderliğinde Çin’in milli bağımsızlığa kavuştuğunu ve modern Çin’in inşası için temel atıldığını hatırlattı. Sisi, Xi’nin liderliğinde ÇKP’nin orta halli refah toplumunun kapsamlı şekilde inşa edilmesinde ve diğer alanlarda büyük başarılar elde ettiğini, bunun ÇKP’nin sözünü hayata geçirme karakteri ve Çin halkının kararlılığını yansıttığını vurguladı. Sisi, Çin’le ortaklığı ve ikili ilişkileri yeni düzeye taşımaya hazır olduğunu kaydetti.

Pakistan Adalet Hareketi partisi Genel Başkanı ve Pakistan Başbakanı İmran Han, ÇKP’nin başarılarının halk merkezliliğiyle ifade edilen yönetim ve kalkınma yaklaşımlarına bağlı olduğunu savunuyor. İmran Han, barışçı kalkınma gerçekleştirmekte olan ve dünyanın merkezine yaklaşan Çin’in halkın desteği sayesinde ve Xi Jinping’in güçlü liderliğinde milli kalkınışı gerçekleştireceğine inandıklarını kaydetti.

Sri Lanka Halk Cephesi Partisi Genel Sekreteri ve Sri Lanka Başbakanı Mahinda Rajapaksa, ÇKP’in 100 yıllık parlak tarihinde Çin halkının hayatlarına büyük ve aktif değişimler yaratıldığını ve Çin’in dünyanın lider konumuna geldiğini belirtti.

Afganistan Milli İttifakı Genel Başkanı ve Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah, ÇKP’nin sürekli mücadele ruhundan etkilendiklerini ve ÇKP’nin Xi’nin liderliğinde daha büyük başarılara imza atacakları görüşünde olduklarını dile getirdi.

Lübnan Özgür Ulusal Cephesi Başkanı Gebran Bassil, Çin’in Xinjiang ve Hong Kong meselelerini yakından takip ettiklerini, ÇKP ve Çin hükümetinin politikalarını desteklediklerini, Çin’in ulusal egemenliği koruma gücüne sahip olduğunu belirtti.

Shanghai İş Birliği Örgütü Genel Sekreteri Vladimir Norov, gönderdiği tebrik mesajında Çin’in COVID-19 salgınını yendiğine, bunun ÇKP’nin doğru liderliği ve Çin’e özgü sosyalizm sisteminin avantajlarını yansıttığına işaret etti.

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebul Geyt, ÇKP’nin gelişmeye ve ilerlemeye devam edip, ülkenin ekonomik kalkınma ve reform çalışmalarında yeni başarıları elde etmesini diledi.

Katar Emiri Şeyh Tamim, Çin’le stratejik ortaklık ilişkisini güçlendirmeye, iki ülke ve iki halka daha fazla yarar getirmeye hazır olduklarını ifade etti.

ÇKP’in 100’üncü kuruluş yıl dönümüne tebrik mesajları gönderenler arasında Angola, Kongo Cumhuriyeti, Ekvator, Komoros, Dominik, Jamaika, Solomon, Moğolistan, Bahama, Brezilya, Avusturya, Norveç, Almanya, Nepal, Ukrayna dahil çok sayıda ülkenin siyasi parti ve hükümet liderleri yer alıyor.