Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin Komünist Partisi (ÇKP) üyelerinin çalışmalarından dolayı ödüllendirildiği törende, Xinjianglı ÇKP üyesi Memetcan Ömer’e de 1 Temmuz Madalyası verdi.

ÇKP’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü şerefine hazırlanan ve ÇKP içindeki en yüksek onur derecesini temsil eden 1 Temmuz Madalyaları bugün başkent Beijing’de bulunan Büyük Halk Toplantı Sarayı’nda düzenlenen törende sahiplerini buldu. ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri, Çin Cumhurbaşkanı ve Merkezi Askeri Komisyonu Başkanı Xi Jinping, törende bazı ÇKP üyelerine 1 Temmuz Madalyası takdim ederek bir de konuşma yaptı.

Xi Jinping, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nden Memetcan Ömer’i de başarılarından ötürü 1 Temmuz Madalyası ile ödüllendirdi. Kulca ilçesinde yaşayan Memetcan Ömer, Temmuz 1973’te ÇKP üyesi oldu.

Kulca ilçesi Onyar kasabası Bulkey köyünün ÇKP bürosunda 30 yıldan fazla bir süredir sekreterlik görevini yürüten Ömer, Xinjiang’daki “üç kötü güç” ile kararlılıkla mücadele ederek, köy düzeyinde parti inşası ve parti üyelerini geliştirme çalışmalarını pekiştirdi. Ömer’in bu çabaları sayesinde köyünde hiçbir şiddet veya terör olayı meydana gelmedi.

Ayrıca etnik gruplar arasında dostluk faaliyetleri de organize eden Memetcan Ömer, ulusal dili yaymak için de bir anaokulu kurdu.

Ömer, daha önce Üstün Komünist Parti Üyesi ve Örnek Emekçi unvanlarını da kazanmıştı.