Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ndeki pek çok şirket ve vatandaşlar, ürettiği sansasyonel iddialarla Batılı medyaya malzeme sağlayan Alman araştırmacı Adrian Zenz ve İngiliz yayıncı BBC hakkında dava açmaya hazırlanıyor.

Xinjiang Sosyal Bilimler Akademisi’nde yardımcı araştırmacı olan Mahmut Abduveli, Çin Dışişleri Bakanlığı’nın bugün düzenlediği Xinjiang temalı basın toplantısında konuştu ve Adrian Zenz’in sözde “soykırım” iddiasının büyük bir yalan olduğuna işaret etti. .

“Kızılsu Kırgız Özerk İli Sağlık Komisyonu’nun 2020 Bütçe Açıklaması”na atıfta bulunan Adrian Zenz, “Kızılsu Kırgız Özerk İli 2020 yılında sıfıra yakın (1,05 ‰) bir nüfus artış hedefi belirledi” sonucuna vardı ve bundan dolayı Xinjiang’daki etnik grupların eşit nüfus politikasını “soykırım” politikası olarak uydurdu.

Gerçek duruma bakıldığında, Adrian Zenz’in raporunda verilen internet linki aracılığıyla Kızılsu Kırgız Özerk Bölgesi Sağlık Komisyonu tarafından belirlenen 2020 doğal nüfus artış oranının % 1,05, yani ‰10,5 olduğu görülebilir.

Adrian Zenz’in sağlık komisyonunun belgesindeki rakamları kasıtlı olarak değiştirmesi, bilimsel araştırmanın ilke ve yöntemlerine tamamen aykırıdır. Sadece bu davranış bile Adrian Zenz’in Uygurlar hakkında yarattığı dezenformasyonun maskesini düşürmeye yeter.

Adrian Zenz hakkında dava açmaya hazırlanan Xinjianglı işletmeler ve vatandaşlar Adrian Zenz’in özür dilemesini ve tazminat ödemesini istiyor. Ayrıca, BBC’nin de hukuk ve adalet önünde yargılanması gerektiğini savunuyor.