Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Ulaştırma Departmanı’ndan verilen bilgiye göre, Xinjiang’da otoyollarının toplam uzunluğu 6 bin kilometreyi aştı.

30 Haziran’da Beijing-Xinjiang Otoyolu’nun (G7) son kısmının inşası tamamlandı ve Xinjiang’a giriş ve çıkış yapan ikinci otoyol oluşturuldu.

Tarım Havzası çevresinde yer alan otoyolun önemli bir parçası olan Çarkılık- Niye Otoyolu projesi inşaatı hızlanıyor. Eylül ayı sonunda hattın tamamlanması ve yıl sonunda hizmete girmesi bekleniyor.

Öte yandan Tarım Havzası’nın demiryolu döngüsünün son bölümü olan Hotan- Çarkılık Demiryolu’nda şu an 650 kilometreden fazla ray döşendi ve hattın önümüzdeki yıl Haziran ayında hizmete girmesi planlanıyor. Bu sayede Xinjiang’da kuzey ve güney demiryolunda çift döngülü hat oluşturulacak.

Diğer yandan Xinjiang’da şu an 22 havaalanı bulunuyor. Urumçi ve Turfan gibi havaalanlarında restorasyon sürüyor. Mongulküre ve Taşkorgan havaalanlarının yıl içinde tamamlanması planlanırken, Bariköl ve Bayinbulak havaalanları projeleri ön çalışmalara hız verdi.