Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Yerel Hükümeti Basın Sözcüsü Xu Guixiang, bazı Batılı ülkelerdeki Çin karşıtı güçlerin ortaya koyduğu Xinjiang’a ilişkin sözde veri bankasının baştan sona sahte delillerle dolu olduğunu açıkladı.

Son yıllarda bazı Batılı ülkelerdeki Çin karşıtı güçler, sözde “şahitler”in ifadelerinden faydalanarak kurdukları “Xinjianglı mağdurlar veri bankası” ile Çin’i karalamaya çalışıyor.

Xinjiang yerel hükümeti bugün Beijing’de düzenlenen basın toplantısında söz konusu iddiaları ve çirkin uygulamaları değerlendirdi.

Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi Yerel Hükümeti Basın Sözcüsü Xu Guixiang yaptığı açıklamada, Çin karşıtı güçlerin sözde veri bankalarına dayanarak Çin’e karşı asılsız iddialar uydurduklarını, insanların asıl ifadelerini çarpıtıp yanlış bilgiler oluşturmak suretiyle bir “mağdur listesi” hazırladıklarını belirtti.

Xu Guixiang, sözde veri bankalarına ifade veren “şahitleri”, Çin karşıtı güçler tarafından kiralanan ve yurt dışında Xinjiang’ı karalamaya çalışan “siyasi göstericiler” olarak tanımladı.

Xu Guixiang, “Sözde ‘şahitler’ kaldıkları ülkelerde vatandaşlık almak ve maddi çıkarlar elde etmek için Çin karşıtı güçlerin kuklaları haline gelmiş ve Xinjiang’da mesleki eğitim merkezlerine alındıkları yalanını uydurmuşlardır. Ancak bu yalanlar gerçeklerle defalarca çürütüldü. Bu çirkin uygulamaların arkasında da Çin’i bölmeyi hedefleyen ‘Doğu Türkistan’ güçleri yer almaktadır.” dedi.

Xu Guixiang, bazı ülkelerin siyasetçileri, sivil toplum örgütleri ve medya kuruluşlarının veri bankasındaki yanlış bilgilere hiçbir araştırma veya analiz yapmadan inandıklarını, hatta sahte şahitleri değerli konuk olarak ağırlayıp onlara ödül verdiklerini, bu şekilde kendilerini “insan hakları koruyucusu” ilan ettiklerini vurguladı.

Xu, Xinjiang hakkında “insanlık suçu” ve “soykırım” iddialarını ileri süren tarafların, uluslararası toplumun büyük alay konusu haline geldiklerini kaydetti.