Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi yerel hükümeti bugün Beijing’de Xinjiang konulu basın toplantısı düzenledi. Xinjiang yerel hükümeti basın sözcüsü Xu Guixiang, sözde “Uygur mahkemesi”nin yalanlarla dolu bir siyasi oyun olduğunu söyledi.

Son günlerde sözde “Uygur mahkemesi”ndeki duruşmaların ikinci turu gerçekleştirildi. Xu Guixiang, duruşmadaki bazı “tanıkların” insan hakları bayrağı altında uydurma deneyimler anlattıkları değerlendirmesinde bulundu.

Xu Guixiang, 2006’da Çin’den ayrılan “tanık” Halmet Rozi’nin aslında Japonya Uygur Derneği’nin ana üyesi olduğunu belirtti. Halmet Rozi’nin savunduğu, kardeşinin Çin hükümeti tarafından gözaltına alındığı yalanını ifşa eden sözcü, Rozi’nin aile üyelerinin hepsinin normal bir yaşam sürdüğünü söyledi. Xu Guixiang, Rozi’nin abisi Erkin Rozi’nin Tacheng (Tarbagatay) bölgesi vergi dairesinin bir yetkilisi olduğu bilgisini verdi.

Xu, Xinjiang’daki terör saldırılarının mağdurları, mesleki eğitim merkezlerinin topluma yeniden kazandırdığı kursiyerler, tarlalarda pamuk toplayan çiftçiler, yatılı eğitim politikasından yararlanan öğrencilerin ebeveynleri, inanç özgürlüğüne sahip Müslümanlar, Çin’in diğer kesimlerinde çalışan göçmen işçiler ile etnik kültür ve sanat mirasçılarının kendi elleriyle mutlu bir hayat yaratıp güzel bir gelecek çizdiklerini kaydetti.

Xu Guixiang, aslında Xinjiang’da yaşayanlar ve çalışanların en güçlü, güvenilir ve ikna edici tanıklar olduğunu vurguladı.