Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’nin merkezi Urumçi kentindeki Xinjiang İlahiyat Fakültesi bölgede dini personelin eğitildiği bir yüksek okuldur.

Yaz başında, muhabirler röportaj yapmak için buraya geldiklerinde, öğrencilerden bazıları Arapça öğreniyorlardı. Zaman zaman öğrencilerin okuma pratikleri sınıf dışından duyuluyor.

Fakülte rafındaki dini kitaplar

 

Fakülte bin 200 kişi aynı anda namaz kılınabilen geniş ve aydınlık bir camiye sahip 

Fakülte öğrenci yurdu

Xinjiang İlahiyat Fakültesi 1987 yılında kurulmuştur. 2017 yılında fakültenin yeni kampüsü resmi olarak tamamlanarak kullanıma sunulmuştur. Fakültede 5 yıllık lisans eğitiminin yanı sıra görevdeki din görevlileri için eğitim kursları açılmıştır.

Fakültenin onursal başkan yardımcısı Möhterem’in verdiği bilgiye göre, 10 hektarlık alanı kapsayan yeni kampüste cami, öğretim binası, öğrenci yurdu, spor salonu, kütüphane ve kantin gibi tesisler bulunurken, enstitünün toplam yüzölçümü 50 bin metrekareden fazla alanı kaplıyor.

Lisans öğrencileri için Kur’an-ı Kerim, hukuk, tarih, Kur’an-ı Kerim okuma, tafsir bilgileri, Arapça, modern Uygurca, standart Çince, siyaset, hukuk bilgileri, coğrafya, spor, modern bilim ve teknoloji dersleri verilmektedir.