Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) 13. Ulusal Komitesi 4. Toplantısı bugün Beijing’de sona eriyor.

ÇHSDK 13. Ulusal Komitesi Üyesi ve Xinjiang Tarım Üniversitesi Rektörü Jiang Pingan, Çin Medya Grubu muhabirine verdiği özel demeçte, kırsal kesimleri kalkındırma stratejisinin, Çin’in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi’ne büyük fırsatlar getireceğine dikkat çekerek, Xinjiang’ın bu fırsatlardan etkin şekilde faydalanıp daha güzel ve müreffeh bir bölge olmasını temenni ettiğini açıkladı.

Jiang Pingan, 2020 yılında Xinjiang’ın Çin’in diğer eyaletleriyle birlikte yoksulluktan tamamen kurtulduğunu vurgulayarak, bölgede  yaşayan çeşitli etnik gruplara mensup vatandaşların yaşamının daha da güzelleştiğini ve kırsal kesimleri kalkındırma sürecinin başlatıldığını bildirdi.

Jiang Pingan, bölgede yoksulluğun yeniden görülmesini engellemek için seyyar denetim ve yardımlaşma mekanizmasının kurulması,  istihdam fırsatlarının artırılması, bölgenin avantajlı olduğu sektörlerin geliştirilmesi, vatandaşları gelişmemiş bölgeden gelişmiş bölgelere yerleştirme sonrası çalışmaların iyi yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Zengin doğal kaynaklara ve özgün tarımsal ürünlere sahip olan Xinjiang’daki meyve ve sebzelerin kalite açısından Çin’in iç kesimindekilerden daha iyi olduğuna işaret eden Jiang Pingan, tarım alanında inovasyonun güçlendirilmesi ve köylülere yönelik eğitim faaliyetlerinin hızlandırılması ve köylülerin gelirini artırmak için etkin çaba harcanması çağrısında bulundu.

Jiang Pingan, Xinjiang’ın önümüzdeki günlerde sahip olduğu avantajlardan faydalanarak, daha güzel ve müreffeh bir bölge olacağına inandığını kaydetti.