Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün başkent Beijing’de düzenlenen Juncao Yardımı ve Sürdürülebilir Kalkınma İş Birliğinin 20. Yı ldönümü Forumu’na bir tebrik mesajı gönderdi.

Çin’in diğer ülkelere tanıttığı bir tür ot olan Juncao, düşük maliyetle mantar yetiştirme sektörünün gelişmesine yardımcı olduğu gibi, sığır yemi üretilmesinde de kullanılabiliyor. Juncao, Pasifik bölgesindeki ada ülkelerinde toprak kaymalarının da azalmasını sağlıyor.

Juncao teknolojisinin Çin’de geliştirilen benzersiz bir teknoloji olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bu teknolojinin ışık, ısı ve su olmak üzere üç temel tarımsal kaynağın kapsamlı ve verimli kullanımının yanı sıra, bitki, hayvan ve mantarların döngüsel üretimi ile ekonomik, toplumsal ve çevresel verimliliğin birleşmesini sağlayarak ekoloji, gıda ve enerji güvenliğine katkıda bulunduğunu kaydetti.

Xi, “2001 yılında, Çin’in ilk dış yardım amaçlı Juncao teknolojisi pilot merkezi Papua Yeni Gine’de kuruldu. Günümüzde bu teknoloji dünya çapında 100’den fazla ülkeye tanıtıldı. Bu alandaki iş birliği, yoksulluğun ortadan kaldırılması, istihdamın artırılması, yenilenebilir kaynak kullanımı ve iklim değişikliğiyle mücadele alanlarını yakından ilgilendiriyor. Yerel ekonomilerin gelişmesinde ve halkın mutluluğunun artmasında kritik rol oynayan bu teknoloji, gelişmekte olan ülkeler tarafından memnuniyetle karşılanıyor.” dedi.

Xi Jinping, Çin’in ilgili taraflarla birlikte Birleşmiş Milletler 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin yerine getirilmesine katkıda bulunmayı sürdüreceğini, Juncao teknolojisinin gelişmekte olan ülkelerin halklarına mutluluk getirmeye devam edeceğini ifade etti.

Juncao Yardımı ve Sürdürülebilir Kalkınma İş Birliğinin 20. Yıl Dönümü Forumu, bugün Çin Uluslararası Kalkınma İş Birliği Ajansı ve Fujian Eyalet Belediyesi tarafından ortaklaşa düzenlendi.