People’s Daily Online / Md Enamul Hassan

Covid-19 virüsünün yeni varyantlarının ortaya çıkmasıyla birlikte, durum daha da kötüleşti. Dünya, bu yıkıcı salgına henüz bir çare bulamadı. Salgının karanlık günlerinde başta sağlık ve ekonomi olmak üzere insan hayatının her alanı ağır bir şekilde etkilendi.

Aşıların her şeyi normale döndürmesi yaygın bir şekilde bekleniyordu, ancak dünya salgından önceki haline yakın bir zaman içinde geri dönmeyecek, çünkü aşı olanlara da salgın kurallarına uymaları tavsiye ediliyor. Buna rağmen Çin, dünyanın geri kalanından farklı. Virüsü yendi ve ekonomisini düzelterek, geçen yıl pozitif büyüme gösteren gezegendeki tek büyük ülke oldu.
Çin, bu yılın ilk çeyreğinde uzun süre yerel bulaş olmamasını ve dış ticaretinde hem ihracat hem de ithalat açısından büyük büyüme sağlayarak salgın ve ekonomik krizle başa çıkma konusunda iyi olduğunu kanıtladı.

Sonuç olarak, dünya, özellikle gelişmekte olan ülkeler, salgının getirdiği yıkıcı krizden geri dönüş için Çin’i rol model aldı. Virüsle mücadele ve ekonomilerini yeniden başlatma konusunda daha fazla ülke Çin’e yöneliyor. Bu bağlamda, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping yakın zamanda, Çin’in güneyindeki Hainan Adası’ndaki Asya Davos’u olarak da bilinen Asya için Boao Forumu’nda video bağlantısı aracılığıyla önemli bir açılış konuşması yaptı. Xi konuşmasında, sağlık ve güvenlik geleceğini yaratmak için dayanışma ve iş birliğine duyulan ihtiyacı vurguladı.

Xi, şunları söyledi:

“Özellikle, Covid-19’a karşı devam eden mücadelede, günün sonunda zafer bizim olacak. İnsanları ve hayatlarını her şeyin üstüne koymalı, bilgi paylaşımını ve toplu çabaları büyütmeli, halk sağlığını ve tıbbi iş birliğini geliştirmeliyiz ve Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) kilit rolüne tam anlamıyla destek vermeliyiz.”

Cumhurbaşkanı Xi, dünyadaki herkesin ihtiyaç duyduğu aşılara erişebilmesi ve bunları satın alabilmesi için aşıların araştırma ve geliştirme, üretim ve dağıtımında uluslararası iş birliğini desteklemenin ve gelişmekte olan ülkelerde erişilebilirliğini ve satın alınabilir olmasının önemli olduğunu söyledi.

Xi ayrıca, halk sağlığı güvenliği konusunda küresel yönetişimi iyileştirmek için kapsamlı önlemler almanın ve herkes için küresel sağlık topluluğu konusunda birlikte çalışmanın önemli olduğunu vurguladı.

Çin Cumhurbaşkanı ülkesinin sağlık alanında iş birliği için daha yakın bir ortaklık kuracağını belirtti. Çinli işletmeler, Endonezya, Brezilya, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Malezya, Pakistan ve Türkiye gibi Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne katılan bazı ülkelerde ortak aşı üretimine şimdiden başladı.

ÇİN GELİŞMEKTE OLAN ÜLKELERE AŞI GÖNDERMEYE ODAKLANDI

Xi konuşmasında, “Tüm ülkelerdeki insan sağlığını ve yaşamını ortaklaşa korumak amacıyla bulaşıcı hastalıkların kontrolü, halk sağlığı, geleneksel tıp ve diğer alanlardaki çeşitli taraflarla iş birliğinin genişletileceğini” de sözlerine ekledi. Xi Jinping’in konuşması, küresel liderler ve ilgili uzmanlar tarafından pragmatik ve yerinde bir rehber olarak büyük bir memnuniyetle karşılandı. Benim gözümde konuşma, salgının bu kasvetli günlerinde bir fener ışığı görevini gördü. Sadece mazlumlar adına konuşmakla kalmadı, aynı zamanda dünyadaki salgından muzdarip insanlar için umut uyandırdı.

Xi, dünyanın uygun bir kılavuza ve Çin’den kapsamlı bir iş birliği güvencesine sahip olmaya istekli olduğu bir zamanda iyimserlik getirdiği için konuşma hedeflerine mükemmel bir şekilde ulaştı. Çin her zaman çeşitli konularda konuştuğu için, insanlar onun sözlerine büyük bir güven duyuyor.

Dünya, Xi’nin Çin aşılarını kamu malları yapma konusundaki kararlılığını nasıl uyguladığına tanık oldu. Şimdiye kadar aşıları herkes için erişilebilir ve uygun fiyatlı hale getirmek için 100’den fazla ülkeye, bölgeye ve uluslararası organizasyona gönderdi. Çin, aşıları olmayan gelişmekte olan ülkelere artık aşı göndermeye odaklanmış durumda.

Çin ayrıca bu yıl yaklaşık üç milyar doz aşı üretmeye hazırlanıyor ve Xi’nin konuşmasında belirttiği gibi, hâlihazırda farklı ülkelerde aşı üretimine başladı. Çin’in insanlığı virüsün lanetinden kurtarmak için gerçekleştirdiği çok yönlü girişimler göz önüne alındığında, dünya artık daha iyimser ve Xi’nin konuşması, insanlar arasında bu yıkıcı virüsten kurtulacaklarına dair umutları artırdı.