Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Mars keşif aracı Tianwen-1’in başarılı inişi dolayısıyla Mars keşfine katılan bütün çalışanları tebrik etti.

Xi, tebrik mesajında, Tianwen-1’in Mars’a iniş yapmasıyla Çin’in uzay keşfinin,  Dünya-Ay sisteminden gezegenlerarası sisteme geçtiğine ve söz konusu keşifle önemli bir adım atıldığına işaret etti.

Mars’a ilk defa Çin’in izlerinin bırakıldığını anımsatan Xi, bunun Çin’in uzay çalışmalarında kilometre taşı anlamı taşıyan bir ilerleme olduğunu belirtti.

Xi mesajında ayrıca, “Mars’taki bilimsel inceleme çalışmalarını iyi bir şekilde yürütmenizi, kendi gücünüzle bilim ve teknoloji geliştirmenizi, gezegen keşfi gibi önemli uzay projelerini ilerletmenizi, ileri uzay teknolojilerine sahip bir ülke inşa etmeyi hızlandırmanızı ve uzay keşfi ile insanlığın barış ve kalkınmasına daha büyük katkılarda bulunmanızı bekliyorum.” ifadelerini kullandı.

Tianwen-1 Mars keşif aracı 23 Temmuz 2020’de fırlatılmış ve 10 Şubat 2021’de Mars yörüngesine girmişti.

Tianwen-1’in Mars’a iniş yapmasıyla, Çin ilk defa dünya dışındaki bir gezegene iniş gerçekleştirdi ve Mars’a iniş yapmayı başaran ikinci ülke oldu.