Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Atlı, Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu’ndaki açıklamalarını değerlendirdi.

BM Genel Kurulu’na bazı liderlerin şahsen bazı liderlerin de pandemi nedeniyle video konferans yöntemiyle katıldığını hatırlatan Altay Atlı, “Her zaman olduğu gibi bu tip toplantılarda büyük güçlerin liderlerinin yapacağı konuşmalar her zaman merak konusu oluyor. Çünkü gelinen noktada o ülkelerin dünya meselelerini nasıl gördüğü bundan sonra nasıl bir tutum içinde olacakları gibi konuların ipuçlarını bu konuşmalarda yakalamak mümkün. Dolayısıyla da Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in yapacağı konuşma bu anlamda önemliydi.” dedi.

XI JINPING, BM’DEKİ KONUŞMASINI 4 ANA BAŞLIK ALTINDA TOPLADI

Akademisyen Atlı, Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmanın ayrıntılarına da değindi ve şunları aktardı:

“Xi Jinping, konuşmasını 4 ana başlık altında toplayarak dünyanın karşı karşıya kaldığı sorunlar ve bu sorunlara karşı nasıl bir yol izlenebileceğini somut verilerle açıkladı. Xi, günümüzde yaşadığımız dünyayı ‘şu anda dünyamız yüzyıl boyunca görünen bazı değişimler ve diğer yanda da Covid-19 pandemisinin kombine etkilerini yaşıyor, ikisinin bir arada olduğu bir dönem’ olarak değerlendirdi. Xi’nin konuşmasında en somut olarak dile getirdiği konu ekonominin canlandırılması. Bunun için de adı konulmuş olan bir ‘Küresel Kalkınma İnisiyatifi’ yani dengeli, koordinasyon içinde ve kapsayıcı büyümeye odaklı bir küresel kalkınma inisiyatifi. Benim bu kapsamda en çok önemsediğim konu Xi Jinping’in ifadesiyle ‘insan ile doğa arasındaki harmoniye uyum ve bağlı kalmak’. İkinci konu ise Covid ile mücadele. Xi, bu konuda en önemli silahın aşılama olduğunu belirterek, bu aşıların da bütün dünyaya eşit ve adil bir şekilde dağılması gerektiğini vurguladı. Xi, üçüncü konu olarak uluslararası ilişkilerden söz etti. Uluslararası ilişkilerde dayanışma, karşılıklı saygı ve karşılıklı fayda çerçevesinde iş birliğinin gerçekleşmesinin önemini kaydetti. Xi, dördüncü konu olarak ise çok taraflı küresel yönetişim, uluslararası sistem ve BM’nin merkezinde olduğu uluslararası sistemin öneminden bahsetti. ‘Tek bir uluslararası düzen var, o da uluslararası hukuk tarafından desteklenen uluslararası düzen’ ifadesini kullandı.”

“KÜRESEL BİRLİKTELİK İÇİNDE YOL ALINABİLECEK Mİ?”

Xi’nin açıklamalarının önemli olduğunu bildiren Altay Atlı, “Esas olarak tabii bütün dünya bunların etrafında birleşebilecek mi? Bu sadece bir ülkeden çıkan fikir olarak değil, tüm ülkelerin üzerinde görüş birliğinde olacağı ve birlikte hareket edebileceği bir yol haritası olabilecek mi? Bence esas mesele bu. Bu konuların dile getirilmesi önemli fakat esas olan, aktarılan hedeflere küresel bir birliktelik içinde yol alınabilecek mi? İşte buna ihtiyacımız var.” açıklamasında bulundu.