Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü dolayısıyla düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) toplantısına bir kutlama mesajı gönderdi.

Xi Jinping, mesajında Orta Doğu sorununun çekirdeğindeki konulardan olan Filistin sorununun kapsamlı ve adil bir şekilde çözülmesinin, Filistin ile İsrail’in barış içinde bir arada yaşamasının ve Araplar ile Yahudilerin ortaklaşa gelişmesinin, Filistin ve İsrail’in ortak çıkarına uyduğu gibi, bölgenin uzun vadeli istikrarına yararlı olduğunu ve barış ve adaletten yana tüm ülke ve halkların ortak arzusunu yansıttığını belirtti.

Xi Jinping, Filistinlilerin Covid-19 ile mücadelesine yardım sağlanarak, Filistin’in yaşam seviyesinin yükseltilmesine ve insani koşullarının düzeltilmesine katkı yapılması gerektiğinin de altını çizdi.

Filistin sorununu yakından takip eden Çin’in, Filistin halkının meşru ulusal haklarını yeniden elde etmesini kararlılıkla desteklediğini belirten Cumhurbaşkanı Xi, Filistin’e insani ve ekonomik yardım sağlamayı ve ülkenin salgınla mücadelesine destek vermeye devam edeceklerini ifade etti.

Çin’in Filistin halkının gerçek dostu olduğunu kaydeden Xi, BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyesi ve sorumlu bir ülke olan Çin’in uluslararası toplumla beraber Filistin sorununun en kısa süre içinde çözülmesi ve Orta Doğu bölgesinin kalıcı barışa kavuşturulması için katkı sağlamaya devam edeceğini kaydetti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda alınan kararla 29 Kasım günü, 1978 yılından bu yana her yıl Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü olarak kutlanıyor.