Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Atlı, İskoçya’nın Glasgow şehrinde düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) 26. İklim Değişikliği Konferansı (COP26) ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

COP26’nın önemine vurgu yapan Altay Atlı, “Birçok ülkeden devlet başkanı zirveye katıldı ve konuşmalar yaptı. Bütün dünyanın içinde bulunduğu durum ile ilgili değerlendirmeler yapıldı. İklim değişikliği en temel olan konu. Çünkü iklim değişikliği nedeniyle dünyanın daha zor yaşanılabilir hale gelmesi, etkilerini şiddetli biçimde hissediyor olmamız karşı karşıya kalınan konular. Dünyamız, iklim değişikliği konusunda giderek son çıkışa doğru yaklaşıyor. Acilen önlemlerin alınması gerekiyor. Bunun aciliyeti pandemi ile birlikte daha iyi anladık. Pandemi ile birlikte doğa ile yaşamamızın ne kadar kırılgan olduğunu daha iyi gördük. İklim Değişikliği Konferansı gibi konferanslarda bütün ülkeleri bir araya getirip ortak payda doğrultusunda hangi adımların atılabileceğinin tartışılması açısından da çok önemli.” dedi.

“ÇİN 2060’A KADAR SIFIR KARBONA ULAŞMAYI HEDEFLEYEN BİR ÜLKE”

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in İklim Değişikliği Konferansı’nda yaptığı konuşmaya değinen Atlı, “Xi Jinping pandemi nedeniyle İskoçya’daki COP26’ya katılmadı ve bir mesaj gönderdi. Xi mesajında 3 öncelikten bahsetti. Birincisi; çok taraflılık konsensüsünün korunması. Yani ülkelerin tek taraflı hareket etmesi değil, çok taraflı hareket etmesi. Bu zaten Xi’nin üzerinde durduğu konulardan biri. İkincisi; somut adımlar. Xi bu konuda ‘Vizyonlar önemlidir ancak üzerinde harekete geçersek gerçekliğe kavuşabilirler. Dolayısıyla ülkeler taahhütte bulunuyor. Önemli olan taahhütlerin yerine getirilmesi, bunun için de somut adımların atılması gerekiyor.’ dedi. Üçüncüsü de; yeşil dönüşüm. Özellikle enerji ve doğal kaynaklar alanında bu dönüşümün sağlanması gerekiyor. Xi’nin altını çizdiği konu şuydu; ‘yeşil bir ekonomiye ve yeşil bir topluma doğru geçiş. Kalkınma sürecinin de bu şekilde koordine edilmesi.’ Çin 2030’a kadar karbon salımı konusunda zirveyi görmeyi daha sonra da kademeli olarak indirerek 2060’a kadar sıfır karbona ulaşmayı hedefleyen bir ülke. Xi’nin mesajında bütün bunlara bir vurgu da var.” diye konuştu.

“ÖNEMLİ OLAN ÇOK TARAFLILIK VE KOORDİNASYON”

Akademisyen Altay Atlı, daha yaşanabilir bir dünya için hem ülkelere hem de insanlara görevler düştüğünü belirterek şunları söyledi:

“Tek başına hiçbir ülke bunu yapamaz. Önemli olan çok taraflılık ve koordinasyon. Alınan kararlar konusunda adım atılmadıkça veya istenilen mesafeler katedilmedikçe bunun çok büyük bir anlamı olmuyor. Dolayısıyla belirlenen hedeflerin adım adım takip edilmesi gerekiyor. Bütün ülkelerin bunu yapması lazım. Çünkü artık son çıkıştayız. Ülkelerin belirdiği hedeflere giderken daha yaşanabilir bir dünyayı çocuklara bırakabilmemiz için tüm bunları çok ciddi takip etmek ve birey olarak bu yeni sürdürebilirlik anlayışına göre kendimizi de konumlandırmamız şart.”