Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Guangzhou’da düzenlenen 2021 Imperial Springs International Forum’a görüntülü tebrik mesajı gönderdi.

Xi mesajında, ardı arkası kesilmeyen küresel sorunlar ve sınamalar karşısında insanlığın dışa açıklık, hoşgörü, istişare ve iş birliğini sürdürmenin yanı sıra, çok taraflılığı desteklemeye devam etmesi gerektiğini, böylece insanlığın ortak kader topluluğunun inşasının pekiştirileceğini dile getirdi.

Ülkelerin çok taraflılığı gerçek anlamda hayata geçirmesi gerektiğini vurgulayan Xi, çok taraflılığın özünün, uluslararası meselelerin herkes tarafından tartışılması ve ele alınması, dünyanın geleceği ve kaderinin de tüm ülkeler tarafından belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Xi, tarafların, çekirdeğinde Birleşmiş Milletler’in (BM) bulunduğu uluslararası sistemi, temelinde uluslararası hukukun bulunduğu uluslararası düzeni ve BM Tüzüğü’nün amaç ve ilkelerine dayalı uluslararası ilişkileri savunmaya devam edip barış, kalkınma, adalet, demokrasi, özgürlük gibi tüm insanlığın ortak değerlerini uygulamasının  önemine vurgu yaptı.

Tarafların küresel yönetişim sistemini iyileştirmesi gerektiğine işaret eden Xi, uluslararası ilişkilerin demokratikleştirilmesinin temelinde gelişen ülkelerin uluslararası meselelerdeki temsiliyetinin arttırılmasının yattığını, bu sayede küresel yönetişim sisteminin daha adil ve makul bir yönde gelişebileceğini söyledi.

Kalkınmada küresel bir ortak kader topluluğu inşa etmek için Küresel Kalkınma İnisiyatifi’ni ortaya koyan Xi, mesajını şöyle sürdürdü:

“Taraflar, kalkınmanın önceliğini korumakta ısrar ederek, yoksulluk ve salgınla mücadele, aşı geliştirme, kalkınma yatırımlarını güçlendirme, yeşil dönüşüm, bağlantıları artırma gibi alanlardaki iş birliğini güçlendirmeli; küresel kalkınmayı denge, koordinasyon ve kapsayıcılıkta yeni bir aşamaya taşımalı.”

2021 Imperial Springs International Forum, 5-6 Aralık günlerinde Çin’in Guangzhou kentindeki Imperial Springs Uluslararası Konferans Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. “Çok Taraflılık 2.0-Salgın Sonrası Dönemde Küresel İş Birliği” temasıyla düzenlenen foruma, 30’dan fazla ülkenin siyaset, akademi ve iş çevrelerinden 160’ın üzerinde davetli çevrim içi ve fiziksel olarak katılıyor.

Forumda ekonomik ve sosyal kalkınma ile iklim değişikliği, insanlığın sağlık ortaklığını tesis etme ve salgın sonrası dönemde ekonomik toparlanma gibi konulara odaklanılıyor.