Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Almanya Başbakanı Angela Merkel yaptıkları video konferans görüşmesinde, Çin-Almanya ve Çin-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri hakkında derinlemesine fikir alışverişinde bulundu.

Xi görüşmede, Merkel’in görevi süresince Çin-Almanya ve Çin-AB ilişkilerinin gelişimini hızlandırmak için yaptığı katkıları takdir ettiğini dile getirdi.

Xi, “Çin ve Almanya, karşılıklı yarara dayalı iş birliği ruhuna göre, iki ülkenin ekonomisi arasındaki tamamlayıcılığı geliştirerek, ortak kazanç elde etti. Çin ve Almanya, bir yandan kendilerini iyi bir şekilde geliştiriyor, diğer yandan dünya ekonomisine büyük katkılarda bulunuyor. Bu, ülkeler arasında sıfır toplamlı oyundan kaçınılarak, karşılıklı yarara dayalı ortak kazancın gerçekleştirilebildiğinin bir kanıtı.

Önümüzdeki yıl, Çin ile Almanya arasında diplomatik ilişki kurulmasının 50. yıl dönümü. İkili ilişkilerin doğru yönde gelişmesi büyük önem taşıyor. Çin, Almanya’yla ilişkileri daima stratejik ve uzun vadeli açıdan ele alıyor. Çin, Almanya’yla üst düzey temasları sürdürmeye, karşılıklı anlayış ile halklar arasındaki dostluğu pekiştirmeye, geleneksel alanlardaki iş birliği potansiyelini derinlemesine geliştirmeye, enerji dönüşümü ile yeşil ve dijital ekonomi gibi alanlardaki iş birliğini genişletmeye ve ikili iş birliğini derinleştirmeye hazır.” dedi.

Barış ve kalkınma gerçekleştirmenin Çin ile AB’nin ortak temennisi olduğuna işaret eden Xi, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çin ve AB çok taraflılığı savunuyor, ticaret ile yatırımı serbestleştirmeyi ve kolaylaştırmayı destekliyor ve iki taraf arasındaki çıkarların fikir ayrılıklarından daha büyük olduğunu düşünüyor. Dünya, Covid-19 salgınıyla mücadele ve ekonominin toparlanması açısından kritik bir dönemden geçiyor. Dünyanın en önemli güçlerinden Çin ile AB, her geçen gün daha da çoğalan küresel sorunların ve sürekli artan istikrarsızlık ile belirsizliğin doğurduğu tehditleri göğüslemek amacıyla iş birliğini güçlendirmekten sorumlu. AB’den, Çin ve diğer ülkelerle beraber barış ile kalkınma meselelerini çözmek için çaba göstermesini bekliyoruz.”

Angela Merkel ise, “Şahsınızla, iki tarafı ilgilendiren sorunlar üzerinde samimi ve derin temaslarda bulunduk. Bu da, iki taraf arasındaki karşılıklı anlayışı artırırken, ikili ilişkilere ve Avrupa ile Çin arasındaki iş birliğinin olumlu yönde gelişmesine katkı yaptı.” diye konuştu.

Merkel, Almanya Başbakanlığı yaptığı dönemde Çin’in, hızlı bir kalkınma gerçekleştirdiğini ve bu alanda devasa bir potansiyeli de ortaya çıkardığını belirtti.

AB’nin Çin ile ilişkilerini bağımsız şekilde geliştirmesi gerektiği kanısında olduğunu kaydeden Merkel, iki tarafın fikir ayrılığı yaşadığı konular üzerinde diyaloğu güçlendirmesinin önemine vurgu yaptı. Merkel, AB-Çin ilişkilerinin çeşitli ve karmaşık faktörlerin getirdiği zorlukların üstesinden gelebileceğine ve gelişmeye devam edebileceğine inandığını kaydetti.

Çin’in iklim değişikliğiyle mücadele etmek ve biyolojik çeşitliliği korumak için harcadığı çabaları takdirle değerlendirdiklerine dikkat çeken Merkel, Almanya’nın Çin’le diplomatik ilişkilerin 50. yıl dönümü etkinliklerini başarılı bir şekilde hayata geçirmeye, ikili ve çok taraflı iş birliğini güçlendirmeye ve küresel sınamalarla birlikte mücadele etmeye hazır olduğunun altını çizdi.

Merkel, kendisinin de Almanya-Çin ve AB-Çin iş birliğini ilerletmek için çalışmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.