Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Portekiz Cumhurbaşkanı Marcelo Rebelo de Sousa bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Xi görüşmede, mevcut durumda ülkelerin Covid-19 salgını, ekonominin toparlanması ve iklim değişikliği gibi ortak tehditlerle karşı karşıya bulunduğuna ve bu nedenle dayanışma ve iş birliğine özellikle ihtiyaç duyulduğuna işaret etti.

Çin’in yüzden fazla ülkeye, özellikle gelişen ülkelere 900 milyon dozu aşkın Covid-19 aşısı temin ettiğini ve bu yıl dünyaya 2 milyar doz aşı daha sağlamaya çalışacağını dile getiren Xi, Çin’in Portekiz’e salgınla mücadelede destek vermeyi sürdürerek, insanlığın sağlık ortaklığı oluşumunu hızlandırmaya hazır olduğunu ifade etti.

Xi, “Çin, Portekiz’le kalkınma stratejilerinin kenetlenmesini pekiştirmeye, enerji, finans ve altyapı tesisleri inşası gibi alanlarda iş birliğini güçlendirmeye ve üçüncü taraf piyasalardaki iş birliğini keşfetmeye hazır.” dedi.

Çin’in Beijing Kış Olimpiyatları’nı sade, güvenli ve heyecan verici bir spor şenliği olarak düzenleyeceğini kaydeden Xi, Portekizli sporcuları olimpiyatlara davet etti.

Xi ayrıca, Portekiz’in Çin-Avrupa ilişkilerini hızlandırma konusunda olumlu rol oynamasını temenni ettiğini söyledi.

Sousa ise, Portekiz-Çin ilişkilerindeki olumlu gelişme eğiliminin son yıllarda korunduğunu, ekonomik iş birliğinin de sürekli derinleştiğini belirtti.

Çin işletmelerini Portekiz’e davet eden Sousa, Çin’in uluslararası salgınla mücadele iş birliğinde oynadığı rolü takdir ettiklerine vurgu yaptı.

Çin’in Afganistan gibi bölgesel sorunlarda büyük etkiye sahip olduğuna dikkat çeken Sousa, Çin’in bu konularda daha büyük rol oynamasını desteklediklerini ifade etti.