People’s Daily Online / Md Enamul Hassan

Sık alıntılanan bir söz vardır; insanlar hak ettikleri lidere kavuşurlar. Çinliler, gerçekten hak ettikleri bir lidere sahipler; Xi Jinping. O, Çin ulusunun evrensel erdemlerinin ve fevkalade, karizmatik liderlik özelliklerinin tam canlı örneğidir.  

Xi Jinping, Covid-19 salgını sırasında, hayırsever yapısıyla dünyada ön plana çıktı. İnsanlar onu, insanlığı ölümcül yeni koronavirüsten korumak için verdiği sözleri tutan bir lider olarak tanıyor. 

Onun, sağduyulu ve becerikli liderliği sayesinde, Çin, virüsün saldırılarına cesurca karşı durdu. Çin’in, salgına karşı başarılı mücadelesi, virüsün üstesinden gelme konusunda milyarlarca insanın umudunu artırdı ve güven oluşturdu. 

Geçen yıl mayıs ayında, dünya salgın illetinin sonunu görmediği ve büyük ülkelerin aşı geliştirmek için çabaladığı vakit, Xi Jinping, çok sağduyulu ve kendinden emin bir şekilde, Çin’in, kullanıma hazır olduğunda aşılarını küresel kamu malı yapacağını açıkladı. 

Onun açıklaması, yaşam kurtaracak aşılar konusunda birçok ülkede artan endişeleri yatıştırdı. Dünya, Xi Jinping’in, büyük ülkelerin insanlığı kurtarmak için dar ulusal çıkarlarını tercih ettiği bir dönemde verdiği sözü memnuniyetle karşıladı ve onu, hayırsever bir lider olarak tanıdı. Xi Jinping, aşıların yanı sıra tüm ülkelerin, aşılara, ilaçlara, teşhislere ve yeni koronavirüs için diğer teknolojilere engellenmeden, zamanında erişme ihtiyacı olduğunu da vurguladı. Daha sonra Xi Jinping, aşılar geliştirilmeden önce verdiği sözleri tutmaya devam etti, onun liderliğinde Çin hükümetinin, salgınla mücadelede 150’den fazla ülkeye ve uluslararası kuruluşa yardımda bulunması, sözünde samimi olduğunu gösterdi. 

ÇİN GELİŞMEKTE OLAN 53 ÜLKEYE AŞI YARDIMI YAPIYOR

Yapılan yardımlar arasında, maskeler, koruyucu kıyafetler, test kitleri, sağlık ekipleri, tecrübe ve veri paylaşımı için video konferanslar, tıbbi cihazlar, koruyucu gözlükler, termometreler ve suni solunum cihazları yer alıyordu.

Aşıların geliştirilmesinden sonra Çin, kullanıma hazır olduğunda, gelişmekte olan ülkelerde daha uygun fiyat ve ulaşılabilirlikle, aşıları küresel kamu malı yapma sözünü onurlandırmak için somut adımlar attı.

Bunu yapmak için Çin, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) çatısı altında, Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) aracılığıyla gelişmekte olan ülkelere 10 milyon doz aşı sağlama planını duyurdu. Çin, ayrıca gelişmekte olan 53 ülkeye aşı yardımı yapıyor. Gelecek günlerde, aşı alan ülkelerin sayısının artması muhtemel. Aynı zamanda Çin, 22 ülkeye aşı ihraç ediyor ya da ihraç etme sürecinde bulunuyor. Bahar Bayramı sırasında Çin, insanlığın önce geldiği yönündeki samimiyetini ispatlamak için en az yedi ülkeye aşı gönderdi. 

Çin, Çinli şirketleri, yabancı ortaklarıyla aşıların ortak araştırılması ve üretilmesi çalışmaları yapması için destekledi. Sonuç olarak Sinopharm ve Sinovac şirketleri, aralarında Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Fas, Endonezya, Brezilya ve Şili’nin de bulunduğu ülkelere aşı ihraç etti. 

Dünyadaki diğer liderler, salgının zor zamanlarında kendi halklarını korumayı tercih ettiğinde, Cumhurbaşkanı Xi, kendi halkının yanı sıra tüm insanlığı korumada hayırsever küresel bir lider olarak ön plana çıktı. Bu tür olağanüstü, cesur ve ibret verici çabalar, Xi’nin, insanlık için ortak geleceğe sahip bir toplum oluşturma hedefinin, sadece bir söylemden ibaret olmadığını kanıtlıyor.

İNSANLIK İÇİN ORTAK GELECEĞE SAHİP BİR TOPLUM OLUŞTURMA HEDEFİ

Cumhurbaşkanı Xi gibi merhametli bir lider, dünya Wuhan kentindeki salgın konusunda endişe duyarken, Çin’in merkezindeki bu kenti ziyaret etti ve insanlarla konuştu. Xi’nin, ilgili mercilerden, balık yemeyi seven kent sakinlerine balık tedarik etmelerini söylemesi, beni çok şaşırttı. Onun talimatıyla, bu zor zamanda yemeleri için kent halkına yeterince balık verildi. 

Bu, onun insanlara merhametinin tek bir örneği değildi. Bilakis, Çinliler, liderlerinin bu tür insanı girişimlerinin pek çoğuna tanıklık ettiler. Her zaman halkını düşünüyordu. Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) üst düzey bir yöneticisinin oğlu olmasına rağmen, Xi Jinping, insanlara hizmet etmek için bilinçli olarak sıkı çalışmayı ve basit bir yaşamı tercih etti. 

Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olmadan önce Xi Jinping, tabandan, farklı kapasitelerdeki en yüksek hiyerarşiye kadar partinin ve yönetiminin her katında hizmet etti. Sonuç olarak, onun fedakârlığı, adanmışlığı ve insanların refaha kavuşması sözü, herkesin dilinde efsaneye dönüşüyor.

Xi Jinping, uzun siyasi ve idari kariyeri boyunca, ebediyen insanların hayrına odaklandığı ve yoğunlaştığı için insan odaklı lider namına kavuştu. Bu nedenle Xi, Çinliler arasında halk siyasetçisi ve insanlığın engin lideri olarak kabul ediliyor.