Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bugün İngiltere Başbakanı Boris Johnson’la bir telefon görüşmesi yaptı.

Xi Jinping, Çin ile İngiltere’nin iletişimi korumak ve iş birliğini pekiştirmek suretiyle dünyanın bir an önce Covid-19 salgınının üstesinden gelmesine, küresel yönetişimin mükemmelleştirilmesine, kalkınma ve refah gerçekleştirilmesine katkı yapması gerektiğini kaydetti.

2022 yılında Çin ile İngiltere arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümünün kutlanacağını hatırlatan Xi Jinping, iki ülkenin ortaklaşa çaba harcayarak ikili ilişkilerin doğru istikamette ilerlemesini sağlaması önerisinde bulundu.

Karşılıklı güvenin ikili ilişkilerin temeli, fikir ayrılıklarının uygun bir şekilde ele alınmasının da ikili ilişkilerin kritik noktası olduğunu vurgulayan Xi, İngiltere’nin olgulara itibar ederek Çin’in kalkınma yolunu ve sistemini objektif bir bakışla ele almasını arzuladıklarını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Xi, salgının etkilerine rağmen iki ülke arasındaki ticaret ve yatırımın artış göstermesinin ikili iş birliğinin karşılıklı yarara ve kazan-kazana dayalı niteliğini bir kez daha doğruladığını ifade etti.

İngiltere’nin Çin’e daha fazla kaliteli ürün ihraç ederek, Çin ile sağlık, yeşil kalkınma ve dijital ekonomi gibi alanlardaki iş birliğini genişletmesinin yanı sıra Çinli işletmelere adil fırsatlar sağlamasını dilediklerine işaret eden Xi Jinping, Çin’in de İngiliz işletmelerin ülkedeki faaliyetlerine kolaylık sağlayacağını belirtti.

Xi Jinping, iki tarafın gerçek anlamda çok taraflılığı hayata geçirmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Çin’in yeşil ve düşük karbonlu kalkınmayı kararlılıkla hızlandıracağına dikkat çeken Xi Jinping, İngiltere’nin Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı’nın başkanlığını yürütmesini desteklediklerini sözlerine ekledi.

Boris Johnson, görüşmede İngiltere ve Çin’in küresel kamu sağlığı, dünya ekonomisinin toparlanması, İran nükleer sorunu ve terörle mücadele gibi birçok önemli konuda fikir birliğine ve ortak çıkarlara sahip olduğunu vurgulayarak, iki tarafın samimi diyaloğu ve dostane iş birliğini güçlendirmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere’nin ekonomi, ticaret, eğitim ve temiz enerji gibi alanlarda Çin ile iş birliğini derinleştirmeye hazır olduğuna dikkat çeken Johnson, Çinli şirketleri İngiltere’de yatırım ve iş birliği yapmaya davet ettiklerini dile getirdi.

İngiltere Başbakanı Johnson, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitliliğin korunması konularında Çin’le sıkı iletişimi koruyarak, dünyanın dengeli ve sürdürülebilir kalkınmasının gerçekleştirilmesi için çaba harcayacaklarını sözlerine ekledi.