Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern telefon görüşmesi yaptı.

Xi görüşmede, önümüzdeki yılın Çin ile Yeni Zelanda arasında diplomatik ilişki kurulmasının 50. yıl dönümü olduğunu anımsattı.

Xi, iki tarafın stratejik iletişimi güçlendirmesi, açıklık ve kapsayıcılıkta ısrar etmesi, farklılıkları bir kenara bırakıp ortak noktalar arayışında bulunması, somut iş birliğini derinleştirmesi, fikir farklılıklarını uygun şekilde çözmesi ve ikili kapsamlı stratejik ortalık ilişkisinin istikrarlı şekilde ilerlemesini hızlandırarak, iki ülke halkına daha fazla fayda sağlaması gerektiğini söyledi.

Xi, “İki ülke, tamamlayıcılık avantajından faydalanarak, ekonomik ve ticari iş birliğini genişletmenin yanı sıra, endüstriyel zincir ve tedarik zincirinin istikrarını korumalı. Çin, Yeni Zelanda’yı Kuşak ve Yol’un nitelikli inşasına katılmaya davet ederek, Yeni Zelanda’yla aşı konusunda AR-GE çalışmaları, çevre koruma, temiz enerji, gıda güvenliği, bilim, teknoloji ve eğitim gibi alanlardaki iş birliğini genişletmeye ve iki ülke halkına daha çok kazanç sağlamaya hazır. Çin ile Yeni Zelanda ayrıca, gençler arasındaki iletişimi teşvik ederek, iki ülke halkı arasındaki anlayış ve dostluğu pekiştirmeli, gerçek anlamdaki çok taraflılığı savunarak yerine getirmeli ve el ele vererek bölgesel ekonomik entegrasyonu hızlandırmalı.” diye konuştu.

Jacinda Ardern ise, Yeni Zelanda’nın 2021 OPEC toplantısına ev sahipliği yapmasına verdiği destekten dolayı Çin’e teşekkür etti ve Xi’nin gelecek hafta yapılacak OPEC Liderleri Gayri Resmi Toplantısı’na katılmasını beklediklerini kaydetti.

Yeni Zelanda işletmelerinin 4. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na etkin şekilde katıldığını hatırlatan Ardern, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari iş birliğinin derinleştirilmesini beklediklerini ifade etti. Ardern konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yeni Zelanda, Tek Çin politikasını kararlılıkla izliyor ve Çin’in iklim değişikliğini göğüslemek ve biyoçeşitliliği korumak için gösterdiği çabayı takdir ediyor. Beijing Kış Olimpiyatları’nın da başarıyla düzenleneceğine inanıyoruz.”