Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo ile telefon görüşmesi yaptı.

Xi görüşmede, Çin ile Endonezya arasındaki ticaret ve yatırım iş birliğinde Covid-19 salgınına rağmen artış kaydedildiğini ve ikili iş birliğinin dayanıklılığı ile büyük potansiyelinin yansıtıldığını belirtti.

Çin ile Endonezya’nın bütün alanlardaki somut iş birliğini eşgüdümlü bir şekilde hızlandırarak, daha nitelikli ve daha büyük çaplı iş birliği gerçekleştirmesi gerektiğini dile getiren Xi, şunları söyledi:

“İki taraf, Cakarta-Bandung demiryolu gibi altyapı tesislerinde iş birliğini hız kesmeden ilerletmeli. Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Koridor gibi önemli projeleri tam olarak hayata geçirmeli. Temiz enerji ve deniz iş birliği gibi alanlarda yeni büyüme noktaları yaratmalı. Dijital ekonomi gibi alanlardaki iş birliğini de güçlendirmeli. Çin, Endonezya’dan Çin’e yönelik kaliteli ürün ihracatını genişleterek, Çinli işletmelerin Endonezya’ya yatırımlarını desteklemesini bekliyor. İki taraf ayrıca, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın yürürlüğe girmesini hızlandırarak, bölgesel ticaretin serbestleşmesini ve ekonominin entegrasyon seviyesini ilerletecek.”

Çin’in Endonezya’yla Covid-19 aşısı konusundaki iş birliğini yürütmeyi de sürdüreceğine işaret eden Xi, Endonezya’ya bölgesel bir aşı üretim merkezi inşa etme konusunda yardımcı olacağını dile getirdi.

Xi, Çin’in Endonezya vatandaşları dâhil Çin’de yaşayan yabancıları aşılama planına dâhil ettiğini ve Endonezya’nın da ülkedeki Çin vatandaşlarına destek vermesini umduğunu söyledi.

Joko Widodo ise görüşmede, Çin’in, Çin Komünist Partisi’nin önderliğinde bütün alanlarda ilerleme kaydettiğini, özellikle yoksullukla mücadele ve ekonomik kalkınma alanlarında büyük başarılar kazandığını ve Çin’in Endonezya dâhil bölgedeki ülkelerin kalkınmasına da katkılarda bulunduğunu vurguladı.

Widodo, “Çin’in ilgili deneyimlerini öğrenerek, iki ülke arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiyi derinleştirmeyi, Cakarta-Bandung demiryolu inşasını hızlandırmayı, kültürel ve beşeri iletişimi derinleştirmeyi ve Kuşak ve Yol’u beraber inşa etmeyi arzuluyoruz.” diye konuştu.

Widodo ayrıca, Covid-19 salgınıyla mücadelede Endonezya’ya sağladığı değerli desteklerden dolayı Çin’e teşekkürlerini sundu ve Çin’le aşı üretimi konusundaki iş birliğini güçlendirmeyi beklediğini ifade etti.