Çin Ulusal Halk Meclisi’nin (ÇUHM) yıllık toplantısı başkent Beijing’de devam ediyor. Cumhurbaşkanı Xi Jinping dün İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nden temsilcilerin grup toplantısına katıldı.

Xi Jinping, kültürel kimliğin en derin kimlik ve ulusal birliğin kökü ve ulusal uyumun ruhu olduğunu vurguladı. Xi Jinping, tüm etnik gruplara mensup vatandaşların anavatanı, Çin ulusu, Çin kültürü, Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve Çin’e özgü sosyalizmin tanımalarını güçlendirmesi ve doğru ülke, tarih, millet, kültür ve din görüş açılarını oluşturması gerektiğini kaydetti.

Xi Jinping, İç Moğolistan Özerk Bölgesi’nin geniş ve seyrek nüfuslu olduğunu, çiftçilerin ve çobanların dağınık şekilde oturduklarını, bölgenin ekolojik çevresinin kırılgan olduğunu ifade etti.

Yoksullukla mücadelede elde edilen kazançların korunması ve kırsal bölgenin canlandırılması konusunda pek çok meydan okuma bulunduğunu dile getiren Xi Jinping, büyük ölçekli yoksulluğun geri dönüşünün engellenmesi, avantajlı özel endüstrilerin geliştirilmesi, tarım ve hayvancılığın sanayileştirilmesi ve markalaşmasının yürütülmesi, bunun kültür turizminin gelişmesiyle birleştirilmesi ve kırsal sakinlerin gelirinin artırılması gerektiğini belirtti.

Mart 2020’de İç Moğolistan’da bölgesel genel yoksulluk ortadan kaldırıldı. 800 binden fazla nüfus yoksulluktan kurtarıldı. Yoksul bölgedeki çiftçilerin ve çobanların kişi başına harcanabilir geliri 2015’te 9 bin 612 RMB’den 2019’da 13 bin 793 RMB’ye yükseldi.

Xi Jinping ayrıca İç Moğolistan’ın ekolojik çevresinin korunması ve Çin’in kuzey bölgesinde ekolojik güvenlik bariyerinin güçlendirilmesi gerektiğini yineledi.

Xi Jinping, ekolojik öncelik ve yeşil ve düşük karbonlu kalkınma yolunun şaşmaz bir şekilde izlenmesi ve ekosistemin istikrarı ve sürdürülebilirliğinin artırılması gerektiğine işaret etti.

İç Moğolistan Çin’in kuzey bölgesinde önemli bir ekolojik güvenlik bariyeridir ve bölgenin orman alanı ülkede ilk sırada yer almaktadır. Xi Jinping geçen üç yıl boyunca İç Moğolistan heyetinin grup toplantılarına katılmıştı ve iki kez İç Moğolistan’da incelemelerde bulunmuştu. Xi Jinping, birçok kez İç Moğolistan’da ekolojik korumanın önemine değindi ve Çin’in kuzey bölgesinde yeşil bir Çin Seddi’nin oluşturulması gerektiğini vurguladı.