Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping 13. Ulusal Halk Meclisi’nin 4. oturumu kapsamında sağlık ve eğitim alanlarının delegeleriyle grup toplantısına katıldı.

Halkın sağlığına “stratejik öncelik” verilmesi gerektiğini söyleyen Xi Jinping, yüksek kaliteli ve dengeli bir temel eğitim hizmetleri sisteminin oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Delegeler, halka her aşamada kapsamlı sağlık hizmeti vermek ve yüksek kaliteli eğitim sistemiyle nitelikli bireyler yetiştirmek için çaba gösterilmesi gerektiği yönünde görüş belirtti.

Toplantı salonu alkışlarla çınladı, tüm gözlerde büyük bir heves okunuyordu. Xi Jinping delegelerin yanlarına giderek önemli konuları tüm içtenliğiyle sohbet konusu etti. Xi, vatandaşlara ve halkın sağlığına her zaman önem verilmesi gerektiğinin bir kez daha altını çizdi.

Xi Jinping: Çin halkına en iyi sağlık ve eğitim hizmetlerini sunalım_fororder_无标题

Beijing’in Fangzhuang mahallesi sağlık merkezinden gelen Wu Hao, konuşma yapan ilk delege oldu. Wu, temel sağlık sistemini iyileştirme konusundaki düşüncelerini paylaştı.

Eğitimin hem ülke hem de ÇKP için şart olduğuna dikkat çeken Xi, ülkenin yüksek kaliteli kalkınmasına katkı yapıp kendi ayakları üstünde durabilecek daha fazla yetenek yetiştirme talimatını verdi. Delegeler Xi’nin talimatını harfiyen yerine getireceklerini taahhüt etti.