2021 Bo’ao Asya Forumu dün başladı. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugüne kadar Bo’ao Asya Forumu’na üç kez katıldı. Xi, forumlarda yeni dönemde Çin’in Asya’ya ve dünyaya daha fazla fırsat getireceğini anlattı.

Xi, bundan önceki Bo’ao forumlarında hep Çin’in dünyaya getirmekte olduğu kalkınma fırsatlarına dikkat çekmiştir. 2013 yılının Nisan ayında bir aydan az bir süre önce cumhurbaşkanlığı görevini devralmış olan Xi Jinping Hainan’a giderek, ilk diplomasi etkinliğine,2013 Bo’ao Asya Forumu’na katıldı.

Forumda konuşan Xi, Çin’in kalkınmasının Asya ve dünyaya kalkınma fırsatları getireceğini, Çin’in Asya ve dünyanın barışı ve istikrarını koruyacağını belirterek, “Çin barışçıl bir uluslararası ortam için çabalayıp kendini geliştirirken kendi kalkınmasıyla dünya barışını koruyacak ve destekleyecek. ” ifadelerini kullanmıştı.

2015’te de Bo’ao’da bulunan Xi, Çin ekonomisinin yeni normal döneme girdiğini açıklayarak, Çin’in Asya ülkeleri dâhil olmak üzere tüm ülkelere daha büyük piyasa, ekonomik büyüme, yatırım ve iş birliği fırsatları sağlayacağını dile getirmişti.

2021 yılı, Bo’ao Asya Forumu’nun kuruluşunun 20. yıldönümü. Yeni bir kalkınma dönemine giren ve 14. Beş Yıllık Planı başlatan Çin’in, Asya ve dünyaya getireceği yeni gelişme fırsatları büyük ilgi görüyor. Cumhurbaşkanı Xi’nin dediği gibi, Çin kendi kalkınmasını gerçekleştirirken diğer ülkelere ve halklara da yarar getiriyor.

Xi, “Çin halkı ulusal refahı gerçekleştirmenin zorluklarını çok iyi biliyor ve diğer ülkelerin halklarının elde ettiği gelişme sonuçlarını takdir ediyor. Çin halkı dünya halklarına daha iyi bir yaşam diliyor. Çin halkı onları kıskanmıyor ve onların Çin’in gelişiminden büyük fırsatlar ve kazançlar elde etmelerinden şikayetçi değil. Çin halkı dünyanın her yerinden insanların Çin’in kalkınma trenine binişini kollarını açarak büyük bir sıcaklıkla karşılıyor.” diye konuştu.