Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün video konferans yoluyla Birleşmiş Milletler (BM) 76. Genel Kurulu kapsamındaki genel görüşmelere katıldı.

Xi Jinping, son bir yılda dünyanın yaşadığı eşi görülmemiş değişimler ve Covid-19 salgınının iç içe geçmiş etkileri altında tüm ülkelerin halklarının barış, kalkınma ve adalet isteğinin daha da güçlendiğini, iş birliği ve ortak kazanca dönük arzusunun daha kararlı hâle geldiğini belirtti.

ÇİN, AŞI DESTEĞİNİ SÜRDÜRECEK

Xi, BM Genel Kurulu’na hitabında, “İlk olarak, salgını mutlaka yenmeliyiz. İnsanlığın kaderini etkileyen bu salgın savaşını kazanmalıyız. Aşıyı küresel kamu ürünü olarak görmeliyiz. Gelişmekte olan ülkelerin aşıya erişimleri ve aşı bedelini karşılayabilmeleri güvence altına alınmalı. Dünya çapında aşılar adil ve rasyonel bir şekilde dağıtılmalı. Çin, yıl içinde diğer ülkelere toplam 2 milyar doz aşı sağlayacak. COVAX’a 100 milyon dolar yardım, gelişmekte olan ülkelere de ücretsiz olarak 100 milyon doz aşı sağlayacak. Çin, virüsün kaynağına dair araştırmaları desteklemeye devam edecek ve her tür siyasi manipülasyona kararlılıkla karşı çıkacak.” ifadelerini kullandı.

ÇİN’DEN YURT DIŞINDAKİ KÖMÜRDEN ELEKTRİK ÜRETİMİ PROJELERİNİ DURDURMA SÖZÜ

Cumhurbaşkanı Xi, ayrıca “Ekonomik toparlanma sağlamalıyız. Daha güçlü, yeşil ve sağlıklı büyümenin gerçekleşmesini hızlandırarak küresel ekonomiyi dengeli, eşgüdümlü ve kapsayıcı bir aşamaya taşımalıyız.” dedi.

Xi, ekonomik toparlanmayla ilgili olarak, “Daha eşit ve dengeli küresel ortaklık ilişkileri tesis edilerek çok taraflılığa dayalı kalkınma iş birliği süreci ve BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’nin hayata geçirilmesi için çalışmalar hızlandırılmalı.” dedi.

Gelişmekte olan ülkelerin özel taleplerinin yakından takip edilmesi gerektiğini kaydeden Xi, “Borçların ertelenmesi ve yardım gibi yollarla gelişmekte olan ülkelere, özellikle de büyük zorluklarla karşı karşıya bulunan güçsüz ülkelere destek verilmeli. Ülkeler arasındaki ve bir ülke içindeki farklı bölgeler arasındaki kalkınma uçurumu sorunu çözülmeli.” diye konuştu.

İnsan ile doğa arasındaki ahenge dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizen Xi, “Çin, gelişmekte olan ülkelerin yeşil enerji ve düşük karbonlu büyümelerine destek verecek, yurt dışında kömürden elektrik üretimini amaçlayan hiçbir yeni proje başlatmayacak.” dedi.

Xi, ayrıca yoksullukla mücadele, gıda güvenliği, salgınla mücadele ve aşı, iklim değişikliğiyle mücadele, yeşil büyüme, sanayileşme ve dijital ekonomi gibi alanlardaki küresel iş birliğinin artırılması için kaynak sağlanmasının artırılması gerektiğini dile getirdi.

ÇİN, ASLA BAŞKA ÜLKELERİ İŞGAL ETMEZ

Cumhurbaşkanı Xi, “Dayanışmayı güçlendirerek karşılıklı saygı ve ‘kazan-kazan’a dayalı uluslararası ilişkiler anlayışını yerine getirmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Demokrasinin tek bir ülkenin değil bütün dünya halklarının ortak hakkı olduğuna vurgu yapan Xi, “Dış müdahale ve sözde ‘demokratik ıslah’ ile bir ülkeye zarar ve acı dışında hiçbir şey getirilemez. Çin ulusu, barış ve uyum anlayışını sürdürüyor. Başka ülkeleri geçmişte işgal etmedik, yarın da asla etmeyeceğiz.” dedi.

“BM, ÇOK TARAFLILIK KONUSUNDAKİ ROLÜNÜ YERİNE GETİRMELİ”

Xi Jinping, konuşmasında ayrıca “Küresel yönetişim düzeltilmeli ve gerçek anlamda çok taraflılık hayata geçirilmeli. Dünya üzerinde sadece bir sistem var, o da BM’nin uluslararası sistemi. Dünyada sadece bir düzen var, o da uluslararası hukuk temelindeki uluslararası düzen. BM’nin çok taraflılığı koruyarak farklı ülkelerin ortak güvenliğinin savunulması, kalkınma konusundaki verimliliğin paylaşılması ve dünyanın kaderinin belirlenmesi için en önemli platform hâline gelmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.