Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Shanghai’da düzenlenen 4. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın açılışına video konferans yöntemiyle katıldı ve etkinlikte bir konuşma yaptı.

Xi konuşmasında, bütün taraflara küreselleşme trendine uyarak, ülkelerin dışa açılmasını destekleme çağrısında bulundu.

Çin’in dışa açılmayı genişletme sözünü tuttuğunu vurgulayan Xi, geçen yılki fuarda açıkladığı bir dizi önlemin temel olarak hayata geçirildiğini, Hainan Serbest Ticaret Limanı’nda sınır ötesi hizmet ticaretine ilişkin negatif listenin çıkartılmasıyla yabancı sermayenin piyasaya giriş izninin sürekli genişletildiğini ve Çin’deki iş ortamının sürekli iyileştiğini söyledi.

Çin-Avrupa Birliği (AB) Yatırım Anlaşması’na dair müzakerelerin tamamlandığını anımsatan Xi, Çin’in Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasının onaylanmasına da öncülük ettiğini dile getirdi.

“DIŞA AÇILMA ÇAĞDAŞ ÇİN’İN AYIRT EDİCİ BİR ÖZELLİĞİ”

Dışa açılmanın çağdaş Çin’in ayırt edici bir özelliği olduğuna vurgu yapan Xi, Çin’in Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) katılmasından bu yana geçen 20 yıl içinde reformları derinleştirdiğini, kapsamlı olarak dışa açıldığını, fırsatları yakalayarak sınamalarla yüzleştiğini ve sorumluluklarını üstlenerek dünyaya fayda sağladığını belirtti.

Xi, “Çin son 20 yılda, DTÖ taahhütlerini kapsamlı bir şekilde yerine getirdi. Çin’in genel tarife seviyesi yüzde 15,3’ten yüzde 7,4’e düştü. Son 20 yılda, Çin’in mal ticareti dünyada altıncı sıradan birinci sıraya yükseldi. Hizmet ticareti dünyada 11. sıradan ikinci sıraya yükseldi. Çin’in yabancı sermaye kullanımı, gelişen ülkeler arasında istikrarlı şekilde birinci sırada yer almaya devam ediyor. Çin’in doğrudan dışa yatırımı da dünyada 26. sıradan birinci sıraya yükseldi.” diye konuştu.

Xi, Covid-19 salgınının ortaya çıkmasından bu yana Çin’in uluslararası topluma 350 milyar maske, 4 milyardan fazla koruyucu giysi, 6 milyardan fazla nükleik asit test kiti ve 1,6 milyardan dozdan fazla aşı sağladığını anımsatarak, Çin’in salgınla mücadelede uluslararası iş birliğini aktif olarak ilerlettiğini aktardı.

“ÇİN’İN DIŞA AÇILMAYI GENİŞLETME KARARLILIĞI DEĞİŞMEYECEK”

Xi, Çin’in üst düzey dışa açılmayı genişletme, dünyayla kalkınma fırsatlarını paylaşama ve ekonominin küreselleşmesinin daha açık, kapsayıcı, dengeli ve ortak kazançlı yönde gelişmesini hızlandırma kararlılığının değişmeyeceğini söyledi.

“ÇİN ÇOK TARAFLILIĞI DESTEKLİYOR”

Xi, Çin’in DTÖ’nün reformlarının doğru yönde yürütülmesini, çok taraflı ticaret sisteminin kapsayıcı şekilde gelişmesini ve gelişen üyelerin meşru hak ve çıkarlarını desteklediğini ifade etti.

Xi, “Çin, dijital ekonomi ve kamu işletmesi gibi konulardaki görüşmelere aktif ve açık şekilde katılacak, çok taraflı ticaret sisteminin uluslararası kuralları belirleme konusundaki kilit rolünü savunacak ve küresel endüstri zinciri ile tedarik zincirinin istikrarını koruyacak.” dedi.

“ÇİN İTHALATI GENİŞLETMEYE DAHA BÜYÜK ÖNEM VERECEK”

Çin’in her sene yaklaşık 2,5 trilyon ABD doları tutarında mal ve hizmet ithal ettiğini hatırlatan Xi, “Çin piyasası çok büyük. Çin, ithalatı genişletmeye daha büyük önem vererek, ticaretin dengeli şekilde gelişmesini hızlandıracak; ithalatı ilerletmek için pilot bölgeleri artıracak; sınır ötesi e-ticaret alanındaki perakende ithal malların listesini iyileştirecek; uluslararası tüketim merkezi seviyesindeki kentlerin inşasını hızlandıracak; modern lojistik sistemi oluşturarak, sınır ötesi lojistik kabiliyetini yükseltecek.”

“ÇİN HİZMET ENDÜSTRİSİNİN DIŞA AÇILMASINI GENİŞLETİYOR”

Çin’in yabancı sermayenin ülke piyasasına girişine ilişkin negatif listeyi daha da kısaltarak, telekomünikasyon ve tıp gibi hizmet endüstrilerinin dışa açılmasını düzenli olarak genişleteceğinin altını çizen Xi, “Çin, daha fazla yabancı yatırımı ileri imalat, modern hizmet, yüksek ve yeni teknoloji, enerji tasarrufu ve çevre koruma alanlarına ve ülkenin orta, batı ve kuzeydoğu bölgelerine çekmek için tedbirler almaktadır.” dedi.

“ÇİN DÜNYANIN ORTAK ÇIKARLARINI KORUYACAK”

Xi son olarak, Çin’in tüm dünyanın ortak çıkarlarını kararlılıkla koruyacağının altını çizdi.

Çin’in Birleşmiş Milletler (BM) ve DTÖ gibi mekanizmalar çerçevesindeki iş birliğine aktif olarak katılacağını yineleyen Xi, Çin’in başta Covid-19 aşısı olmak üzere sağlık ürünlerinin dünya çapında adil bir şekilde dağıtılmasının yanı sıra ticaret kanallarının açık olmasını sağlayacağını, iklim değişikliğiyle mücadeleye aktif olarak katılacağını, küresel tahıl ve enerji güvenliğini koruyacağını sözlerine ekledi.

Çin İthalat Fuarı, dünyada ana teması ithalat olarak düzenlenen ilk ulusal düzeydeki fuar olma özelliği taşıyor.

Xi, daha önceki üç fuarın açılışlarında yaptığı konuşmalarda, Çin’in açık dünya ekonomisi inşasını hızlandırma ve ekonominin küreselleşmesini destekleme görüşünü yinelemiş, Çin’in dışa açılmasına ilişkin bir dizi yeni önlem açıklamıştı.