Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping bugün video konferans yöntemiyle Çin-Afrika İş Birliği Forumu 8. Bakanlar Toplantısı’nın açılışına katılarak burada bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bu yılın Çin ve Afrika ülkeleri arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşunun 65. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, iki tarafın 65 yıl içinde emperyalizm ve sömürgeciliğe karşı sağlam kardeşlik ilişkileri kurduğunu ve özgün bir kalkınma ve iş birliği yolunu birlikte açtıklarını kaydetti. Xi, Çin ve Afrika ülkelerinin karmaşık küresel değişimlerin etkisi altında bir yardımlaşma destanı yazıp yeni tip uluslararası ilişkilere örnek oluşturduklarını belirtti.

Xi Jinping, Çin ve Afrika ülkeleri arasındaki sağlam dostluğun arkasında içtenlik, eşit muamele, çifte kazanç, ortak kalkınma, adaleti koruma, çağın ana eğilimlerine ayak uydurma, dışa açıklık ve kapsayıcılık gibi kritik unsurların yattığını vurguladı. Xi, bu unsurların Çin ve Afrika ülkelerinin geçen onlarca yıl içinde zorlukları birlikte göğüslemelerine yardımcı olduğunu ve Çin-Afrika dostluğuna kuvvet kaynağı teşkil ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Xi, bu yılın Çin’in Birleşmiş Milletler’deki (BM) meşru koltuğuna yeniden kavuşmasının 50. yıl dönümü olduğuna işaret ederek, 50 yıl öncesinde Çin’e destek sağlayan Afrikalı dostlarına içten teşekkürlerini sundu. Xi, Çin’in kardeşlik ve adalet ilkeleri doğrultusunda, Afrikalı dostlarıyla el ele vererek, Çin-Afrika dostluğu ve iş birliğini kuvvetlendireceklerini söyledi.

XI, ÇİN-AFRİKA KADER ORTAKLIĞI İÇİN DÖRT ÖNERİ İLERİ SÜRDÜ

Xi konuşmasında yeni dönemde Çin-Afrika ortak kader topluluğu inşası için 4 öneri sundu. İlk olarak salgınla mücadele ortaklaşa gerçekleştirilmeli, Afrika’da Covid-19 aşısının erişilebilirliği ve satın alınabilirliği etkin bir şekilde teminat altına alınmalı. İkinci olarak faydacı iş birliği derinleştirilmeli. Çin ile Afrika arasındaki ticaret ve yatırım ölçeği genişletilirken yoksullukla mücadele deneyimleri paylaşılmalı ve dijital ekonomi iş birliği güçlendirilmeli. Üçüncü olarak ise, yeşil kalkınma pekiştirilmeli. Yeşil ve düşük karbonlu kalkınma hedefine bağlı kalınarak yenilenebilir enerji geliştirilmeli ve sürdürülebilir kalkınma kapasitesi sürekli artırılmalı. Son olarak adalet korunmalı. Xi, gelişmekte olan ülkelerin ortak talepleri ve çıkarlarının ortak eylemlere dönüştürüleceğini kaydetti.

Xi Jinping, Afrika Birliği’nin 2022 yılına kadar Afrika nüfusunun yüzde 60’ını aşılama hedefini gerçekleştirmek için Çin’in Afrika’ya toplam 1 milyar doz Covid-19 aşısı daha sağlayacağını bildirdi. Xi, Çin’in Afrika ülkelerinde 10 tıp ve sağlık projesi gerçekleştireceğini ve Afrika’ya bin 500 kamu sağlığı uzmanı göndereceğini söyledi.

Xi Jinping, Afrika’da yapılacak 10 yoksulluğu azaltma ve tarım projesi kapsamında 500 tarım uzmanının Afrika’ya gideceğini söyledi. Bunun yanı sıra Çin’de Çin-Afrika Modern Tarım Teknolojileri Değişim ve Eğitim Merkezi kurulacak. Bu kapsamda Çinli kuruluşların ve işletmelerin Afrika’da kırsal kalkınma ve yoksullukla mücadele temalı köyler inşa etmeleri teşvik edilecek. Afrika’daki Çin Kurumsal Sosyal Sorumluluk Federasyonu tarafından organize edilen yoksullukla mücadele programı da desteklenecek.

ÇİN, AFRİKA ÜLKELERİYLE “DOKUZ PROJE”Yİ İLERLETECEK

Cumhurbaşkanı Xi, ayrıca Çin’in Afrika ülkeleriyle hijyen ve sağlık, yoksulluğu azaltma ve kırsal bölgeleri kalkındırma, ticareti iyileştirme, yatırımları artırma, dijital inovasyon, yeşil kalkınma, yetenek inşası, kültürel değişim ile barış ve güvenlik olmak üzere dokuz alanı kapsayan projeleri ilerleteceğini kaydetti.

İki tarafın ortak çabalarıyla Çin-Afrika İş Birliği Forumu’nun başarıyla tamamlanacağına inancını da dile getiren Xi, forumun 2,7 milyar halkın gücünü bir araya getirerek Çin-Afrika kader ortaklığının düzeyini yükselteceğini belirtti.