Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) bazı siyasetçiler ve medya kuruluşları Covid-19’un kaynağıyla ilgili olarak “laboratuvar sızıntısı” iddiasında bulunuyor. Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde çalışmış olan Avustralyalı bilim insanı Danielle Anderson, ilk kez basına açıklama yaparak kendi tecrübesini paylaştı.

Bloomberg News’te dün Danielle Anderson’la yapılan röportaja yer verildi.

Çin’in ilk yeni koronavirüs vakasını bildirmesinden önce Wuhan Viroloji Enstitüsü’nde çalıştığını ve enstitüdeki araştırmacılarla yakın temaslarda bulunduğunu söyleyen Anderson, 2019 yılının sonunda Enstitü’deki Çinli araştırmacıların hastalandığını görmediğini belirtti.

Wuhan Viroloji Ensitüsü’nde takip edilen yüksek güvenlik kriterlerinin kendisinde derin izlenim bıraktığını dile getiren Anderson, Enstitü’de yürütülen bilimsel araştırmaların asılsız iddialarla baltalandığına, kuruluştaki durumun Batılı medya organlarının iddia ettiği gibi olmadığına dikkat çekti.

Yarasaların taşıdığı virüsler üzerinde uzmanlaşan Anderson, ABD, Kanada ve Singapur gibi birkaç ülkedeki enstitülerde çalıştı ve 2016 yılında Duke-Sinpapur Devlet Üniversitesi Tıp Okulu’na bağlı Biyolojik Güvenlik Enstitüsü adına Wuhan Viroloji Enstitüsü’yle iş birliği geliştirmeye başladı.

2019 yılının Kasım ayına kadar Wuhan’da kalan Anderson, her gün Wuhan Viroloji Enstitüsü’ne gittiğini ve enstitüdeki Çinli meslektaşlarının kendisine çok iyi baktığını kaydetti.

Anderson, mesleki hedefini Wuhan’da gerçekleştirdiğini belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken’in Wuhan Enstitüsü’ndeki “3 araştırmacının 2019 yılının sonunda hastalandığı” iddiasına karşılık veren Anderson, Çinli meslektaşları arasında hiç kimsenin hastalanmadığını, enstitüde araştırılmakta olan patojenlerle ilgili, insanlarda bir belirti ortaya çıktığında takip edilecek belli bir prosedürün bulunduğunu bildirdi.

Anderson, Wuhan Laboratuvarı’nda izlenen çok sıkı dezenfeksiyon sisteminin şu an çalıştığı Melbourne Üniversitesi Peter Doherty Enfeksiyon ve Bağışıklık Enstitüsü’nde de kullanıldığını sözlerine ekledi.

Bloomberg’in haberinde ayrıca Anderson’ın 2020 yılının başında virüsün kaynağıyla ilgili “komplo teorilerini” eleştirdiği, bu yüzden ABD’deki radikal güçlerin saldırılarına uğradığı ve polise şikayette bulunmak zorunda kaldığı da kaydedildi.