Amerika Birleşik Devletleri (ABD), yeni koronavirüsün “laboratuvar sızıntısı” iddiasını kışkırtmaya devam ediyor. Çin Bilimler Akademisi’ne bağlı Wuhan Viroloji Ensitüsü’nde görevli araştırmacı Shi Zhengli 14 Haziran’da New York Times gazetesine verdiği demeçte, ABD’deki bazı kişilerin gerçek dışı suçlamalarını bir kez daha yalanladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian bugünkü olağan basın toplantısında son gelişmeleri değerlendirdi.

Sözcü, “Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) mart ayında Çin ve örgütün oluşturduğu ortak uzman ekibinin hazırladığı araştırma raporunu yayımladı ve virüsün ‘laboratuvar sızıntısından’ kaynaklanmasının son derece mümkün olmadığı açıkça ifade edildi. Dünyanın en iyi 30 uzmanı tarafından hazırlanan profesyonel bir raporu, ABD’deki bazı kişileri hiçe sayarak, ‘laboratuvar sızıntısı’ iddiasını kışkırtmaya ve virüsün kaynağını araştırmayı siyasileştirmeye devam ediyor. Bu, DSÖ’nün öncülüğündeki araştırmaları incitti, bilim insanlarına ve bilim ruhuna ciddi şekilde saygısızlık etti, uluslararası toplumun mücadelesini zedeledi.” ifadelerini kullandı.

Zhao Lijian, ABD gerçekten şeffaf ve sorumlu olmak istiyorsa, uluslararası uzmanları ülkesindeki Fort Detrick laboratuvarı gibi noktalara davet etmesi gerektiğini belirtti.

Sözcü, Çinli bilim insanlarının ilk önce virüsün gen dizisini keşfetmesinin, Wuhan’ın virüsün kaynağı olduğu ve virüsün Çinli bilim insanları tarafından yaratıldığı anlamına gelmediğini söyledi. Sözcü, “Eğer virüsün gen dizisini yayınlayan, virüsün kaynağı olarak suçlanırsa o zaman Aids virüsünü keşfeden Luc Montagnie, Nobel tıp ödülü sahibi değil küresel Aids hastalığının en büyük suçlusu olmalıydı. Aynı şekilde bakteri keşfeden Louis Pasteur da bakterilerin sorumlusu olmalıydı. Onlarla kıyaslandığında Çin’in Wuhan ekibi Covid-19 araştırmasının Nobel tıp ödülüne layık görülmüştür.” diye konuştu.

Sözcü Zhao Lijian, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın Çin’in şeffaf şekilde bilgi paylaşmadığı ve DSÖ’nün araştırmasına eş güdüm sağlamadığı için, araştırmaların geride kaldığı iddiasını da çürüttü.

Şimdiye kadar Çin, 180 ülke ve 10’dan fazla uluslararası örgütle bilgiler paylaşmıştır. Wuhan’daki araştırmalarda DSÖ uzmanlarına asıl kaynaklar ve veriler gösterildi.

Zhao Lijian, birkaç soru sordu:

Dünyanın en ileri tıp teknolojilerine sahip ABD neden en çok kayıp veren ülke oldu?

Bundan neden hiçbir siyasetçi sorumlu tutulmadı?

Virginia eyaletinde 2019 yılında meydana gelen nedeni bilinmeyen solunum hastalığı ve Wisconsin eyaletinde görülen “elektronik sigara hastalığı” ile Covid-19 arasında ne gibi ilişki var?

ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün raporuna göre, virüs 2019 yılının Aralık ayında ülkede görüldü. ABD tarafı bu konuda neden bir yorum yapmıyor?

Sözcü, ABD’nin siyasi manipülasyonunun gerçekleri gizleyemeyeceğini ifade etti.