Global Times

Çin, Litvanya büyükelçisini çağırdığını açıkladıktan ve bu ülkeden Çin’deki en büyük diplomatik temsilcisini geri çağırmasını istedikten sonra, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, salı günkü basın toplantısında Çin’in “misilleme hareketini” kınadı. Price, “NATO müttefikimiz Litvanya’nın yanındayız… Her ülkenin kendi ‘tek Çin’ politikasının çizgilerini dışarıdan baskı olmadan belirleyebilmesi gerekir.” dedi.

Avrupa Birliği (AB) Dış İşleri ve Güvenlik Politikaları sözcüsü Nabila Massrali, aynı şekilde salı günü Litvanya’nı desteleyen bir açıklama yaptı ve Çin’in hareketinden üzüntü duyduğunu belirtti. Massrali’nin sözleri Price’ın sözlerinden daha yumuşaktı.

ABD’nin Litvanya’nın yanında olduğunu görmek kesinlikle şaşırtıcı olmayan bir şey. Bu Avrupa ülkesinin Taiwan Adası ile neredeyse hiçbir ilişkisi yok. Bu ülkenin Taiwan sorunu konusunda Çin’i kışkırtmasının nedeni ABD’yi hizmet etmek. Litvanya’nın senaryosu bile Washington tarafından oynanan senaryo. Ancak Litvanya çok ileri gitti ve Doğu Asya’daki en duyarlı sıcak noktaya dokundu. Ne yaptığını bilmiyor olması bile muhtemel. Taiwan sorunu bütün batı Pasifik’teki en dikkat çeken jeopolitik kırmızı çizgidir. Bu Çin’in merkezi çıkarları ile ilgilidir. Çin bir ülke bu kırmızı çizgiye dokunmaya çalışırsa asla kayıtsız kalmayacaktır.

Litvanya’nın Taiwan yetkililerinin “Taiwan” adı altında bir büro kurmasına izin vermesi Çin-Litvanya ilişkilerini sarsacak aşırı sorumsuz bir davranış. Litvanya 3 milyondan az nüfusu ile Avrupa’nın en Rusya karşıtı ülkesi. Belki de kışkırtıcı bir dış politikaya alıştı ve Rusya karşıtı dürtülerini, kendisiyle bir anlaşmazlığı olmamış bir ülke olan Çin’e çevirdi. Çin, Litvanya’ya karşı sert karşı önlemler almak zorunda. Eğer Litvanya tutumunda ısrar ederse, Çin ilişkilerin kesilmesine hazır olmak zorundadır. Ek olarak Çin, Litvanya’nın komşusu Rusya ve Belarus ile el ele vermeli ve onu cezalandırmalıdır. Çin birkaç ABD müttefikinin uluslararası ilişkilerin asgari ilkelerini ihlal ederek Çin ve Rusya’yı kışkırtmasına izin vermemelidir.

TAIWAN SORUNU JEOPOLİTİK KIRMIZI ÇİZGİDİR

Çin-Rusya stratejik ortaklığının ABD müttefiklerine caydırıcılığını göstermesi ve onların sadece ABD desteği ile Çin ve Rusya’ya istedikleri her şeyi yapmalarını önlemesi gerekir. Çin ve Rusya’nın aklını yitirmiş bir ülkeye darbe vurmak için uygun fırsatları kullanması gerekir. BAynı anda Çin ve Rusya’yı kışkırtarak en uzağa giden ülkelerden biri olan Litvanya’ya bu iki ülke tarafından bir ders verilmesi gerekiyor.

Çin, Litvanya’ya yönelik karşı atağında Taiwan sorununun asla geçilmemesi gereken bir kırmızı çizgi olduğunu ve Çin’in Litvanya’nın diğer ülkelerin izleyeceği bir örnek haline gelmesine izin vermeyeceğini açıklığa kavuşturmalıdır. Bazı Avrupa ülkelerinin Taiwan sorununu Çin’e karşı bir manivela olarak kullanmayı düşünmemesi gerekir. Taiwan sorunu bir pazarlık kozu olarak kullanılamaz. Bu yüksek voltaj hattı, hatta barış ile savaş arasındaki sınırdır.

ABD, Taiwan Adası konusunda yeni kışkırtma dönemini başlattığı için, Çin’in bu sorunla ilgilenmesinin maliyeti de uygun biçimde artacak. Bu durum Çin’in, bazı ABD piyonlarının Taiwan’ı bir pazarlık kozu olarak kullanma ihtimalini toptan ortadan kaldırarak, Taiwan sorununu temelli çözme çalışmalarını hızlandırıp hızlandırmaması gerektiğini düşünmesine neden oldu. Böyle bir stratejik düşünce Çin için giderek daha acil bir hale geliyor.