Xinhua

Mevcut Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yönetimi tarafsız destek sağlamak, iç ve dış gündemini uygulamak için sözde “Çin tehdidini” kullanıyor. Şu an için, bu korkutma taktiği işe yarar görünüyor. ABD Senatosu, geçen hafta salı günü bir dizi pazarlıktan sonra yaklaşık 1 trilyon dolarlık iki partinin de desteklediği bir yasa tasarısını kabul etti. Ancak Çin’i şeytanlaştırmak Beyaz Saray’ın artan şekilde Çin karşıtı olan Washington’da bir zafer kazanmasını sağlayabilir ama bu, temel sebepleri ülkenin kendi sınırları içinde olan Amerika’nın altyapı sorunlarını çözmenin yanına bile yaklaşamaz.

Eğer Amerikan karar alıcıları gerçekten ülkelerinin kaderi ve Amerikan vatandaşlarının güvenliği, sağlığı ve geleceği ile ilgileniyorlarsa bu yasa tasarısının kabul edilmesini bir kutlama anı olarak değil, fakat düşünmek için bir fırsat olarak görmeleri gerekir. Empire State Binası’nın inşaatını 1930’larda 410 günde bitiren büyük bir gücün yerel bir su arıtma tesisinin kurulmasının 21. yüzyılda on yıldan fazla sürdüğü bir ülke haline gerilemesi ironiktir. Acilen bu durumu tersine çevirme gereği ile ilgili olarak, Amerikalıların çoğu aynı görüşte. Ama Kongre’deki temsilcileri halka hizmetten çok siyaset oyununu oynamakla meşgul. Kongre’de altyapı ile ilgili bir tartışma bile yıllar hatta on yıllar alıyor ve sıradan insanların eski püskü yollar, köprüler, enerji ağları ve su borularından zarar görmeye devam etmesine neden oluyor.

ALTYAPININ ÖNÜNDEKİ ENGELLERDEN BİRİ DE FEDERAL HÜKÜMET İÇİN FON SAĞLAMA

Senato’nun altyapı yasa tasarısını kabul etmesi tarafsız dayanışmanın bir sembolü olarak övülse de acı çeken Amerikalılara bir rahatlama duygusu vermedi, çünkü yasa tasarısı Temsilciler Meclisi’nde yoğun tarafgir anlaşmazlıkla ve Demokratların parti içi mücadelesi ile karşılaşacak. Yasa tasarısı siyaset oyununda ayakta kalır ve yasa olarak onaylanırsa, çok az siyasetçi uygulanmasını takip edecek. ABD tarihinde birçok hikâye böyle sona erer. Yasa yığınları her zaman Amerikalılara daha iyi bir hayat sağlamaz.

Altyapıyı iyileştirmenin önündeki başka bir engel, özellikle finansal olarak zordaki federal hükümet için, fon sağlama. Her zaman olduğu gibi, Demokratlar vergi artışını destekliyor. Cumhuriyetçiler bu fikre şiddetle karşı çıkıyor ve özel sektörün daha fazla yatırım yapmasını teşvik etme eğilimi gösteriyor. Ancak, böyle yatırımlar hemen fayda sağlamadığı için özel sektörü projeye katılmaya teşvik edecek şey çok az. Biden’ın altyapı yasa tasarısının, ilk başka önerdiğini göre küçültülmüş boyutu ve Senato’da kripto para vergisi konusundaki görüşmelerin uzaması finansın hala ülkenin daha iyi duruma gelme planı için halen potansiyel bir tehdit anlamına geliyor.

ABD ÇİN’İN ALTYAPI İNŞASI DENEYİMİNDEN DERS ALMALI

Bu arada, bürokrasi, asıl olarak geniş biçimde eleştirilen çevre değerlendirmesi ve izin verme süreci, siyasetçilerin seçim hesaplarından kalkan hareketsizliğinin yanı sıra tarafsız sistemin neden olduğu politika tutarsızlıkları geçen on yıllarda sayısız alt yapı planını ve özel inşaat projelerini felç etti. Bu zorlukların Çin karşıtı konuşmalara devam etmekle aşılamayacağı ortada. Temelsiz Çin korkusunu yaymak ABD’nin tam bir öncü konumunu koruma endişesi içinde olduğunu ama kendi gerçek sorunlarını çözme yeteneği ve cesaretinden yoksun solduğunu ortaya koyuyor.

Eğer ABD siyasetçileri Çin’den gözlerini alamıyorlarsa, Çin’i nasıl yavaşlatacakları konusunda planlar yapmak yerine, Çin’in altyapı inşası deneyiminden ders almaları gerekir. Beijing kendi altyapısını iyileştirmeye çalışırken, düşündüğü tek şey halkına rahat yollar, temiz içme suyu, gücenilir enerji ağı, büyük internet hızı ve sonunda herkes için daha iyi bir yaşam sağlamaktır.

Washington siyasetçileri için Çin karşıtı duyguları artırmak daha iyi bir Amerika kurmalarını engelleyen gerçek sorunları ortadan kaldırmayacaktır. Bu zor sorunları çözmeye başlamaları gerekir yoksa yaklaşık 3 bin sayfalık plan ya da izleyecekleri herhangi bir plan acınacak şekilde kâğıt üstünde kalacaktır.