Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Birleşmiş Milletler’deki (BM) meşru konumunu yeniden kazanmasının 50. yıl dönümü vesilesiyle, video konferans yöntemiyle düzenlenen seminerde konuşma yaptı.

1971 yılında düzenlenen 26. BM Genel Kurulu’nda Çin Halk Cumhuriyeti’ne BM’deki meşru konumunu tanıyan 2758 sayılı kararın oyçokluğuyla onaylandığını anımsatan Wang Yi, “Çin, 50 yıldır attığı somut adımlarla BM Tüzüğü’nün amacını ve ilkelerini yerine getirerek, dünya barışı inşasına aktif şekilde katılıyor, küresel kalkınmaya katkıda bulunuyor ve uluslararası düzeni kararlılıkla savunuyor.” dedi.

Günümüz dünyasının tarihi bir dönemeçten geçtiğine vurgu yapan Wang, uluslararası toplumun el ele vererek tehditleri göğüslemesine ve ortak kalkınmayı gerçekleştirmesine her zamandan daha fazla ihtiyaç duyulduğunu kaydetti. Wang bu konuda şu önerileri sundu:

-Çok taraflılık savunularak, dünya barışının ve istikrarının korunması;

-Salgınla mücadele iş birliği güçlendirilerek, insanların can güvenliği ve sağlığı için bir savunma hattı oluşturulması;

-Kalkınmaya öncelik verilerek, dünyanın ortak refahının sağlanması;

-Dışa açılma ve kapsayıcılık genişletilerek, dışa açık bir dünya ekonomisi inşa edilmesi;

-İklim koşulları iyileştirilerek, temiz ve güzel bir dünya oluşturulması;

-Ülkeler arasındaki temaslar güçlendirilerek, insanlık medeniyetinin ilerlemesinin sağlanması.

Wang son olarak, BM’nin uluslararası meselelerdeki kilit rolünü korumaya devam edeceklerini, insanlık için kader ortaklığı inşasını hızlandıracaklarını ve diğer ülkelerle birlikte insanlığın barış ve kalkınma davasını ilerleteceklerini vurguladı.