Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, ASEAN ülkelerine bölgedeki barış ve istikrarı korumak ve ortak güvenlik sorunlarıyla başa çıkmak için dayanışma ile iş birliğini güçlendirme çağrısı yaptı.

Wang Yi dün video konferans yoluyla düzenlenen 28. ASEAN Bölgesel Forumu Dışişleri Bakanları Toplantısı’na katıldı.

Wang etkinlikte yaptığı konuşmada, ASEAN ülkelerine Covid-19 pandemisiyle ortaklaşa mücadele etme çağrısında bulunarak, Çin’in şu ana kadar Asya ülkelerine toplam 460 milyon doz aşı sağladığını hatırlattı.

Wang Yi, çok taraflı iş birliğinin güçlendirilerek, geleneksel olmayan güvenlik sorunlarıyla mücadele edilmesi önerisinde bulundu.

Wang, ASEAN’ın merkezi konumu muhafaza edilerek, jeopolitik zıtlaşmanın zorluklarıyla başa çıkılmasının ve birbirinin iç işlerine müdahale etmeme ilkesinin savunulmasıyla güç siyasetiyle ortaklaşa mücadele yürütülmesinin önemine vurgu yaptı.

Wang ayrıca, “Barışçıl diyalog sürdürülerek önemli bölgesel sorunların çözülmesi için ortak çaba harcanmasını temenni ediyoruz. Çin, ASEAN ülkeleriyle birlikte uluslararası hukuka uygun, etkili ve somut ‘Güney Çin Denizi Eylem Kuralları’nın bir an önce saptanması için birlikte çaba harcamaya hazır.” diye konuştu.