Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) demokrasi kisvesi altında demokrasi karşıtı girişimlerde bulunmasına karşı çıktıklarını açıkladı.

Wang Yi, bugün Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Siyarto ile video konferans yöntemiyle görüştü ve ABD’nin yakında düzenlemeyi planladığı “Küresel Demokrasi Zirvesi” hakkında Çin’in tutumunu anlattı.

Wang Yi, ABD’nin aslında demokrasi kisvesi altında demokrasi karşıtı girişimlerde bulunduğuna dikkat çekerek, ABD’nin bu girişimlerinin birçok ülkede endişe ve hatta hoşnutsuzluğa yol açtığını kaydetti.

Bakan Wang, “Demokrasi özelleştirilmemeli, siyasileştirilmemeli, etiketlenmemeli. Bir ülkenin demokratik olup olmadığına başka ülkeler değil, o ülkenin halkı karar verir. Demokrasi o ülkenin şartlarına ve halkın gereksinimlerine göre gerçekleştirilmelidir. Demokrasi tüm dünya ülkelerinin ortak değeri olmalı, ABD’nin manipülasyon aracı olmamalıdır. ” diye konuştu.

Wang Yi, “Dünya bölünmeye değil dayanışmaya, zıtlaşmaya değil iş birliğine ihtiyaç duyuyor. Büyük devletler bu bağlamda kötü örnek oluşturmamalı. ” dedi.