Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Yunan mevkidaşı Nikos Dendias’la dün Atina’da bir araya geldi.

Yunanistan’ın Avrupa ziyaretinin ilk durağı olduğunu dile getiren Wang Yi, bu durumun Çin’in Yunanistan’la ilişkilere verdiği büyük önemi gösterdiğini söyledi.

Wang Yi, “Yunanistan, Kuşak ve Yol inşasında Çin’in önemli iş birliği ortaklarından biri. İkili iş birliği sembollerinden ve Kuşak ve Yol kapsamındaki önemli iş birliği projelerinden Pire Limanı projesinin sorunsuz şekilde ilerletilmesinin Yunanistan’ın gelişimine büyük destek verdiğini görmekten memnuniyet duyuyoruz. İki taraf, Kuşak ve Yol inşasını nitelikli bir şekilde sürdürerek, öncelikli alanlardaki iş birliğini genişletmenin yanı sıra, karşılıklı yatırımı da artıracak. Çin, Yunanistan işletmelerini Çin Uluslararası İthalat Fuarı’na davet ediyor ve Yunanistan’ın Çin işletmelerine açık ve adil bir piyasa ortamı sunmaya devam etmesini bekliyor.” dedi.

Nikos Dendias ise, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping tarafından ileri sürülen küresel kalkınma inisiyatifine büyük önem verdiklerini ve Çin’le karşılıklı destek temelinde uluslararası ve çok taraflı meselelerde iletişim ile eş güdümü güçlendirmeye hazır olduklarını söyledi. Dendias konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kuşak ve Yol kapsamındaki önemli iş birliği projelerinin hayata geçirilmesini arzuluyoruz. Çin’le ekonomi, ticaret, enerji, deniz taşımacılığı ve gemi yapımı gibi alanlardaki iş birliğini genişletmeye hazırız. Çin işletmelerini Yunanistan’a yatırım yapmaya davet ediyoruz.”

İki bakan görüşmede, Çin-Yunanistan Kültür ve Turizm Yılı etkinliklerinin başarıyla düzenlenmesinin yanı sıra, yerel temasların güçlendirilmesi konusunda fikir birliğine vardı ve Afganistan, Doğu Akdeniz ile Libya gibi iki tarafı ilgilendiren konular üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Wang Yi ile Dendias görüşmenin ardından ortak basın toplantısı gerçekleştirdi. Wang Yi basın toplantısında yaptığı değerlendirmede, Avrupa ziyaretiyle, Yunanistan’a ve diğer Avrupalı dostlarına olimpiyat ruhunu yaygınlaştırma, bağlanırlılığı güçlendirme ve medeniyetlerarası diyaloğu hızlandırma temennileri yönünde üç sinyal vermek istediklerini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de aynı gün Wang Yi’yi kabul etti.