Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Katar’ın başkenti Doha’da Taliban geçici hükümetinin Dışişleri Bakan Vekili Emirhan Muttaki’yle görüştü.

Wang Yi görüşmede, Afganistan’ın Çin’in komşularından biri olduğunu ve iki ülke halkları arasındaki temasların uzun bir geçmişe dayandığını anımsattı. Wang, Çin’in Afganistan’ın kendi koşullarına uygun kalkınma yolu ve yönetim modeli arayışında bulunmasının yanı sıra, Afganistan’ın egemenliğine, bağımsızlığına, toprak bütünlüğüne ve Afganistan geçici hükümetinin ülke çapındaki yönetiminin nesnel gerçekliğine saygı gösterdiğini kaydetti.

Wang, Taliban’ın farklı etnik gruplara mensup taraflarla birlik içinde istikrarı gerçekleştirerek, yeniden kalkınmayı başlatmasını temenni ettiklerinin altını çizdi.

Çin’in uluslararası toplumla birlikte, Afganistan’ın yönetiminin Afgan halkının elinde bulunması ve Afgan halkının önderliğinde yürütülmesi için yapıcı rol oynamaya hazır olduğunu ifade eden Wang, “Çin, Afganistan’daki mevcut zorlukları ve özellikle muhtemel insani krizleri yakından takip ediyor ve elinden geldiğince yardım eli uzatmaya da hazır. Çin tarafından sağlanan insani yardım malzemelerinin ilk partisi Kabil’e ulaştı. Çin, yardımları çeşitli yollarla sürdürmeye devam edecek.” dedi.

Taliban’ın Çin’in önemli güvenlik kaygılarını anlayışla karşılamasını takdirle değerlendirdiklerini belirten Wang, Taliban’ın Doğu Türkistan İslami Hareketi’yle mücadele etmek için daha kararlı ve somut adımlar atacağına inandıklarını söyledi.

Muttaki ise görüşmede, Afganistan’daki durumun adım adım istikrara kavuştuğunu ve yeni Afgan hükümetinin ülkenin fiili yönetimini sağladığını hatırlattı. Muttaki, 45 yıl süren savaştan sonra barışın kıymetini çok iyi bildiklerini vurgulayarak, ülkelerle eşit ve dostane iş birlikleri yürütmek istediklerine işaret etti.

Muttaki, “Afganistan ve Çin arasındaki dostane ilişkiler Afganistan için son derece önemli. Çin’in içişlerine müdahale etmeme ilkesini takdirle karşılayan Afganistan, Çin’le temas kurarak, iş birliği yürütmeyi temenni ediyor. Sağladığı desteklerden ve yardımlardan dolayı Çin’e teşekkür ederiz.” ifadelerini kullandı.

Muttaki herhangi bir kişinin ya da gücün Afganistan toprağını kullanarak, Çin’e zarar verecek eylemlerde bulunmasına asla izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

İki taraf ayrıca, daha sonraki temasları ele almak üzere bir çalışma irtibat mekanizmasının oluşturulması konusunda mutabakat sağladı.