Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Malta Dışişleri Bakanı Evarist Bartolo ile bir araya geldi.

Wang Yi, Malta’nın Tek Çin ilkesine bağlı kalmasını ve Çin’in temel çıkarlarıyla ilgili konularda verdiği desteği takdirle değerlendirdi.

Bakan Wang, Çin’in Malta ile salgınla mücadele iş birliğini sürdürüp aşı ve ilaç kaydı gibi konularda bağlantısını güçlendirmeye ve Malta’ya gerekli yardımı sağlamak için elimden gelenin en iyisini yapmaya devam edeceğini söyledi.

Wang Yi, iki tarafın Covid-19’un kökeniyle ilgili araştırmaların siyasileştirilmesine karşı çıkması ve bilimsel ve adil bir tutumda ısrarcı olarak uluslararası toplumla dayanışmayı koruması gerektiğini dile getirdi.

Çin’in Malta’nın konum avantajına büyük önem verdiğini belirten Wang, Malta ile Kuşak ve Yol iş birliği programını imzalayarak salgın sonrası dönemde iki ülke arasındaki yapıcı iş birliğini planlamaya hazır olduklarını kaydetti.

Wang ayrıca, Çin’in Malta ile iklim değişikliği ve siber güvenlik gibi hususlarda iş birliğini güçlendirmeyi ve çok taraflılığı desteklemeyi sürdüreceğini söyledi.

Çin ve Avrupa’nın rakip değil ortaklar olduğunun altını çizen Wang Yi, Malta’nın objektif ve rasyonel bir tutumla Çin-Avrupa Birliği (AB) ilişkilerinde yapıcı bir rol oynamasını ümit ettiklerini dile getirdi.

Malta Dışişleri Bakanı Evarist Bartolo, önümüzdeki yılın Çin ve Malta arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasının 50. yıl dönümü olduğunu hatırlatarak, ikili ilişkileri geliştirmek için çabalamaya devam edeceklerini kaydetti.

Malta’nın Çin ile salgınla mücadele iş birliğini sürdürmeye istekli olduğunu ve salgının kaynağına ilişkin araştırılmaların siyasileştirilmemesi gerektiğini belirten Bartolo, Avrupa ve Çin’in rekabet etmek yerine iş birliğini güçlendirmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.