Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile video konferans yöntemiyle ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

Wang Yi, Antonio Guterres ile yaptığı görüşmede, Covid-19 salgınının küresel değişiklikleri hızlandırdığını anımsatarak, dünyada belirsizliklerin ve istikrarsızlıkların bulunduğunu kaydetti. Wang, Guterres’in bölünmeye son verilmesi ve dünyanın yeni bir Soğuk Savaş’a girmesinin önlenmesi çağrısına katıldıklarını vurguladı. Wang, Çin’in insanlığın barış ve kalkınma çalışmalarına yeni katkılar sunmaya devam edeceğini aktardı.

Wang Yi, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in BM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada küresel kalkınmanın ilerletilmesi için çağrılarda bulunduğunu hatırlatarak, tarafların bu çağrılara aktif olarak katılmasını beklediklerini dile getirdi.

Çin ile ABD ilişkilerine de değinen Wang, ABD’nin ikili ilişkilerin normale dönmesini temenni ettiğini belirttiğine dikkat çekti. Wang Yi, bunun somut adımlarla hayata geçirilmesi ve ABD’nin Çin’e yönelik politikasının rasyonel bir yörüngeye dönmesi gerektiğini vurguladı.

Guterres ise, BM’nin Çin’le koordinasyon ve iş birliğini güçlendirerek, çok taraflılığı korumaya ve uygulamaya, küresel risklerle mücadele etmeye, özellikle uluslararası toplumun gelişen ülkelerin salgın sonrası toparlanmasına ve iklim değişikliğiyle mücadeleye daha büyük destek vermesini sağlamaya hazır olduğunu kaydetti.

Wang Yi, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile gerçekleştirdiği görüşmede de, Çin’in NATO ile diyaloğu eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde sürdürüp, ikili ilişkilerin sağlıklı ve istikrarlı şekilde gelişmesini ilerleteceğini söyledi.

Asya-Pasifik bölgesinde yeni bir askeri blok kurulmasına gerek olmadığına ve bölgede yeni bir Soğuk Savaş başlatmayı amaçlayan küçük çevreler oluşmasının önlenmesi gerektiğine dikkat çeken Wang Yi, NATO’nun bölgenin barışçıl ve istikrarlı kalkınmasında yapıcı bir rol oynamasını istediklerini ifade etti.

Stoltenberg de, NATO’nun Çin’i bir rakip olarak görmediğini ve karşılıklı saygı temelinde Çin’le yapıcı ilişkiler geliştirmeye hazır olduğunu vurguladı.

İki taraf Afganistan’ın durumu konusunda da fikir alışverişinde bulundu.