Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, bugün G20 Afganistan konulu video konferans toplantısına katıldı.

Wang Yi burada yaptığı açıklamada, başlıca küresel ekonomik iş birliği platformlarından biri olan G20’nin Afganistan’da barış ve gelişme sağlanmasında yapıcı rol oynaması gerektiğini söyledi. Wang Yi bu konuda alt maddelik öneride bulundu.

Wang Yi, Afganistan’a insani yardımların acilen artırılması gerektiğine işaret ederek, ülkeye yönelik ekonomik yaptırımların da derhal durdurulması çağrısında bulundu.

Afgan halkının kendi şartlarına göre seçtiği gelişme yoluna destek sağlanması ve ülkede kapsayıcı bir siyasi yapı teşkil edilmesi gerektiğini söyleyen Wang Yi, terörle mücadelenin acilen yoğunlaştırılması ve Afganistan’ın bir kez daha terörist güçlerin barınağı haline gelmesinin önlenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Mülteci sorununa da köklü bir çözüm getirilmesinin şart olduğunu vurgulayan Wang Yi, çeşitli mekanizmaların avantajlarını devreye sokarak Afganistan’a yardımları yoğunlaştırmaları gerektiğini ifade etti.

Bakan Wang Yi, Çin’in G20 ülkeleri dahil uluslararası toplumla birlikte ortak çaba harcayarak, Afganistan’ın daha parlak bir geleceği kucaklaşmasına yardımcı olacağını belirtti.