Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin-Rusya-Hindistan Dışişleri Bakanları 18. Görüşmesi’ne video konferans yöntemiyle katıldı.

Wang Yi görüşmede, Çin’in Rusya ve Hindistan’la birlikte açıklık, dayanışma, güven ve iş birliğine dayalı Çin-Rusya-Hindistan ruhunu yaygınlaştırarak, dünyaya büyük ülkelerin üstlenmesi gereken sorumluluğu üstlenip çok taraflılığı gerçek anlamda hayata geçirme, uluslararası ilişkileri demokratikleştirme, Covid-19 salgınıyla birlikte mücadele etme, ekonomik toparlanmaya destek verme, dünya barışı ve istikrarını ortaklaşa koruma sinyali vermeye hazır olduğunu kaydetti.

Wang Yi, Çin, Rusya ve Hindistan arasındaki iş birliğine ilişkin olarak şu önerileri ileri sürdü:

-Gerçek çok taraflılığın hayata geçirilmesi;

-Bütün ülkelerin meşru hak ve çıkarlarının yanı sıra, kendi tercih ettikleri kalkınma yollarına saygı gösterilmesi;

-Küresel salgınla mücadele iş birliğinin güçlendirilmesi;

-Salgın sonrasında ekonomik toparlanmanın hızlandırılması;

-Kilit sorunlarının diyalog yoluyla çözülmesi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar ise, üç ülke arasındaki dayanışma ve iş birliğinin güçlendirilmesinin dünyanın barışçıl ve istikrarlı şekilde kalkınmasına katkı yaptığını ifade etti.

İki bakan, üç tarafın, Birleşmiş Milletler’in (BM) çekirdek konumu ile egemen eşitliği ilkesini koruması ve etkili çok taraflılığı gerçek anlamda desteklemesi gerektiğini vurguladı.

Mevcut koşulda üç ülke arasında koordinasyonun güçlendirilerek iş birliği potansiyelinin geliştirilmesi gerektiğine dikkat çeken bakanlar, üç ülkenin salgın, iklim değişikliği ve terör gibi küresel sınamalarla ortaklaşa mücadele etmesi gerektiğini vurguladı. İki bakan ayrıca, üç ülke arasındaki iş birliği seviyesinin yükseltilmesini arzuladıklarını dile getirdi.

Görüşmenin ardından üç ülke ortak bildiri yayımladı.