Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi dün Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in özel temsilcisi olarak katıldığı Afganistan sorununa ilişkin G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi’nde, G20’ye Afganistan’ın ve bölgenin barışına, istikrarına, refahına katkı yapma çağrısında bulundu.

Wang, Afganistan’daki krizle ilgili olarak düzenlenen G20 Olağanüstü Liderler Zirvesi’nde, başta insani kriz ve terörizm olmak üzere Afganistan’daki acil sorunların çözümü için dört maddelik öneri sundu.

Wang, uluslararası topluma, Afgan halkının yaşam koşullarının iyileştirilmesi için ülkeye insani yardım sağlama ve Afgan halkının gıda sıkıntısı, Covid-19 salgını ve tıbbi malzeme eksikliği gibi zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olma çağrısı yaptı.

Wang, Çin’in Afganistan’a başta gıda, kışlık, ilaç ve Covid-19 aşısı olmak üzere 200 milyon yuan tutarında acil yardım sağlayacağını ve yardımların ilk kısmının halihazırda Afganistan’a ulaştığını söyledi.

Afganistan’ın açık ve kapsayıcı bir kalkınma yolu izlemesi gerektiğine dikkat çeken Wang, uluslararası toplumun Afgan tarafıyla rasyonel ve pragmatik temas kurmasını, ayrıca Afganistan’ın kapsayıcı bir siyasi yapı ile sağlam iç ve dış politikalar oluşturmasına destek vermesini önerdi.

Teröre karşı sıfır tolerans tutumunu yineleyen Wang, Afganistan’ın terörizmden uzak durmasını sağlamak için somut adımlar atılması ve uluslararası toplumun terörle mücadelede birleşik bir cephe oluşturması önerisini ortaya koydu.

Uluslararası toplumun Afganistan’da ilgili mekanizmanın kurulmasını ilerletmek için uzlaşmaya varması ve ortaklaşa çalışması gerektiğine işaret eden Wang, BM’nin insani yardım sağlanmasındaki ve Afganistan’da barış ile istikrarın korunmasındaki merkezi rolünün tanınması önerisini ileri sürdü.