Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, Çin-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) iklim değişikliği müzakerelerine katılmak üzere Tianjin’de bulunan ABD İklim Özel Temsilcisi John Kerry ile dün video yoluyla bir görüşme yaptı.

Wang Yi, son yıllarda Çin-ABD ilişkilerinin sert bir gerilemeyle ve ciddi sıkıntılarla karşılaştığına dikkat çekerek, bunun nedeninin ABD’nin Çin’e dair yaptığı büyük stratejik yanlış hesaplar olduğunu kaydetti.

Wang, ABD’nin Çin’i bir tehdit ve düşman olarak görmekten kaçınarak, Çin’e baskı uygulama yönündeki eylemlerini durdurması gerektiğini vurguladı.

İki büyük ülke olan Çin ve ABD için iş birliğinin tek doğru seçenek olduğuna, bunun uluslararası toplumun da beklentisini yansıttığına işaret eden Wang Yi, “Çin ve ABD, ikili meseleler ve iklim değişikliği gibi önemli uluslararası ve bölgesel konularda iki ülkeye ve halklarına somut faydalar sağlayan verimli diyalog ve iş birliği gerçekleştirdi. Bu, aynı zamanda iki tarafın birbirine saygı duyması, farklılıkları rafa kaldırırken ortak bir zemin araması, karşılıklı yarar ve ortak kazanç ilkesine sadık kalması gerektiği yönünde bir farkındalık da yarattı.” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Wang, Washington’ın Çin-ABD ilişkilerini iyileştirmek için somut adımlar atması, karşılıklı saygı, eşitlik ve karşılıklı yarar ilkesi doğrultusunda ikili, bölgesel ve küresel ölçekte koordinasyon ve iş birliği gerçekleştirmesi gerektiğinin de altını çizdi.

Çin ile ABD’nin iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki iş birliğinin tüm insanlığa fayda sağlayacağına dikkat çeken Wang, “ABD, iklim alanındaki iş birliğinin ikili ilişkilerin ‘vahası’na dönüşmesini umuyor. Ancak şayet bu ‘vaha’ çöllerle çevriliyse, er ya da geç o da çölleşecektir.” dedi.

Çin ile ABD arasında iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki iş birliğinin ikili ilişkilerin genel durumundan ayrı düşünülemeyeceğini vurgulayan Wang Yi, ABD’nin Çin ile aynı yönde adım atarak, ilişkileri tekrar rayına oturtmak için harekete geçmesi gerektiğini belirtti.

John Kerry de görüşmede, ABD ile Çin arasındaki iş birliğinin büyük aciliyet taşıyan iklim değişikliği sorunu için çok önemli olduğuna dikkat çekti.

Çin ile karşılıklı saygı temelinde iletişim ve diyaloğu güçlendirerek Paris Anlaşması’ndaki hedeflerin hayata geçirilmesi konusunda örnek oluşturmayı istediklerini dile getiren Kerry, ikili ilişkilerde karşılaşılan sorunların çözümü için de fırsatlar yaratmaya hazır olduklarını belirtti.

Kerry, Çin ziyareti sırasında Çin İklim Özel Temsilcisi Xie Zhenghua ile Tianjin’de temaslarda bulunacak.

Görüşmede, Çin ile ABD’nin iklim değişikliğiyle mücadeledeki iş birliği ve Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 26. Taraflar Konferansı gibi konular hakkında görüş alışverişinde bulunulacağı bildirildi.

Kerry, nisan ayında da Çin’de temaslar gerçekleştirmişti.